loader image
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

کار میخکوب و منگنه کوب چیست؟

ابزارهای فنی، ابزارهای بسیار متنوعی هستند که می‌توان از میان این تنوع به انتخاب مناسب و کاربردی دست یافت. یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای فنی که در فعالیت‌های حرفه‌ای، کارگاهی و صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛  است. ابزارهایی که با سرعت عمل بالا بهترین عملکرد را از خود نشان داده و برای همین هم جزو ابزارهای پرکاربرد در صنایع گوناگون به حساب می‌آیند. به دلیل همین تنوع در استفاده از میخکوب و منگنه کوب، این ابزارهای فنی در انواع مختلف و با کیفیت‌های گوناگون تولید می‎شوند. از این رو شناخت کافی از این ابزار، نحوه عملکردشان بر اساس نیاز، می‌تواند راهنمای مقبولی برای انتخاب میخکوب و منگنه کوب مناسب و کاربردی باشد.

 

 

برای اطلاعات بیشتر و خرید این محصول اینجا را کلیک کنید

منگنه کوب ابزاری است که برای بستن یا محکم کردن دو قطعه به هم دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای انواع مختلفی است که به طور کلی به منگه کوب دستی، منگنه کوب بادی و منگنه کوب برقی  و دستی تقسیم می‌‌شود. منگنه کوب‌های دستی به صورت فیزیکی و با قدرت دست عمل می‌کنند و منگنه کوب‌های بادی با فشار هوا عمل کرده و هوای فشرده را از طریق شلنگ تلفنی به دستگاه منگنه کوب انتقال می‌دهد. مگنه کوب‌های برقی نیز بدون آنکه نیاز به نیروی فیزیکی باشد از طریق انرژی الکتریسته عملیات مورد نظر را با قدرت و سرعت عمل بالا انجام می‌دهد.

به طور معمول از دو مدل منگنه کوب بادی و منگنه کوب برقی  و دستس در فعالیت‌های صنعتی و حرفه‌ای که نیاز به کاربری مداوم با سرعت عمل بالاست استفاده می‌شود و از مدل دستی آن برای کارهای سبک‌تر استفاده می‌شود.

میخکوب‌ها، میخ‌های ضخیم و قطور را برای اتصال مواد محکم مانند چوب، فلزات، پی وی سی و… به کار می‌برند و با بهترین کیفیت آنها را به یک دیگر متصل می‌کند و مانند منگنه کوب‌ها دارای انواع مختلفی هستند. آنها نیز به طور کلی به سه دسته شارژی، بادی و برقی تقسیم شده و وظیفه‌شان زدن میخ با سرعت و قدرت بالا در محل مورد نظر است؛ بدون آنکه نیاز باشد از طریق چکش‌های دستی این کار به شکل طاقت فرسا و زمانبری صورت گیرد.

 

علاوه بر این سبک از تقسیم بندی میخکوب‌ها، این ابزار با توجه به اندازه و شکل میخ‌ها نیز دارای تنوع بوده و کاربر با توجه به بیشترین نوع کارکرد خود می‌تواند به گزینه میخکوب مورد نظر خود دست یابد. میخکوب اس کا (SK)، میخکوب تیپو، میخکوب تی، میخکوب کپسولی، منگنه کوب نوک بلند، میخکوب دوپایه، میخکوب نواری، استوپ بادی (دوکاره)، میخکوب پشت قاب زن یا وی زن و پلاک زن و… از جمله انوع میخکوب‌هایی هستند که در حال حاضر کاربرد بسیاری به ویژه در صنایع چوبی دارد و به سرعت نیاز را در زمان انجام کار برطرف می‌سازد.

اما بهتر است این نکته را بدانید که میخکوب و مگنه کوب‌های بادی به دلیل آنکه ساختاری ساده‌تری دارند در نتیجه استهلاک پایین‌تری نسبت به دو مدل دیگر داشته و قیمت تا حدودی مقرون به صرفه‌تری نیز در مقایسه با مدل‌های دیگر دارند. از طرف دیگر این مدل‌های بادی برای محیط‌های مختلف کاربرد مناسبی داشته از این رو طرفدار بیشتری دارد و تنوع بالا و قدرت قابل قبول آن نیز بر محبوبیت‌اش افزوده است.

 

یشترین کاربرد میخکوب و منگنه کوب در چه صنایعی است؟

ساخت مبلمان، رویه کوبی، ساخت وسایل دکوری چوبی و دکوراتیو و… از جمله مهم‌ترین متداول‌ترین عملیات‌هایی است که با کمک منگنه کوب و میخکوب انجام می‌شود. می‌توان گفت که میخکوب و منگنه کوب بیشترین کاربردشان در صنایع چوبی بوده و بهترین عملکرد خود را در این صنعت به نمایش می‌گذارد. با این حال این ابزار برای صنایع دیگر نیز به خوبی عملکرد کرده و می‌تواند نیاز کاربر را به میزان زیادی مرتفع سازد. به عنوان مثال این دو ابزار، کاربرد بسیار زیادی در خط تولید و خط مونتاژ داشته و با سرعت عمل بالا در این دو خط مورد استفاده قرار می‌گیرند و به روال کار سرعت می‌بخشند. همچنین میخکوب در صنایع مختلف دیگری مانند تولیدات، بسته‌بندی، ساخت درب و پنجره و در صنایع سنگین‌تر مانند ساخت قطعات صنعتی و الکتریکی بزرگ نیز استفاده می‌شود.

بهتر است بدانید میخکوب و منگنه کوب با یک دیگر تفاوت‌هایی دارند و نمی‌توان این دو را دو ابزار با یک کاربرد مشابه دانست. هر چند ممکن است نحوه کارکرد و عملکرد آنها شبیه به هم باشند؛ اما کاربردشان با یک دیگر متفاوت است.

اما این تفاوت‌ها بیشتر در چه مواردی است؟ از میخکوب بیشتر در صنایع چوبی از جمله نجاری‌ها استفاده می‌شود و بیشترین استفاده منگنه کوب در صنعت مبلمان سازی و رویه کوبی مبلمان و صندلی‌ها است. همچنین سرعت میخکوب از منگنه کوب بالاتر است و این ابزار وزن بالاتری در مقایسه با منگنه کوب‌ها دارد. ضمن اینکه برای راه‌ اندازی میخکوب به روغن کاری نیاز است. این در حالی است که برای منگنه کوب کافیست از فشار هوا استفاده کرده و این ابزار را آماده به کار کرد.

از آنجایی که میخکوب‌ها با هوای فشرده تغذیه می‌شوند و این هوای فشرده در طی فرایند متراکم شدن، معمولا حاوی قطراتی از آب است و قطعات داخلی در لحظه شلیک، فشار و اصطکاک بسیار عظیمی را تحمل می‌کنند؛ برای جلوگیری از زنگ زدن قطعات داخلی و همچنین روان کار کردن ابزار، بسته به توصیه کارخانه سازنده و حجم کاری که از دستگاه گرفته می‌شود، باید به ‌طور متوسط در هر روز یک الی 2 قطره روغن موتور ۱۰ یا ۲۰ یا هر روغنی که سازنده در دفترچه راهنما توصیه می‌کند در ورودی هوای فشرده ابزار ریخته شود تا راندمان و عمر دستگاه بیشتر شود. برای همین هم قبل از استفاده از میخکوب توصیه می‌شود حتما به طور کامل و دقیق دفترچه راهنمای آن مطالعه شود تا راه اندازی میخکوب نیز به درستی صورت گیرد.

رعایت نکات ایمنی در زمان استفاده از میخکوب و منگنه کوب نکات مهم دیگری است که باید در زمان استفاده از آنها حتما مورد توجه قرار گیرد. در غیر این صورت ممکن است خطرات مالی و جانی به همراه داشته باشد. در نتیجه لازم است علاوه بر اینکه به بررسی انواع منگنه کوب و میخکوب پرداخته شود؛ بهتر است نحوه استفاده صحیح و ایمن آن نیز آموخته شود تا در زمان استفاده بهترین بهره‌وری را از چنین ابزارهای کاربردی به دست آورد

برای اطلاعات بیشتر و خرید این محصول اینجا را کلیک کنید

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما هم اکنون آفلاین هستید