هر آنچه قبل از رفتن به شکار باید بدانیم

 

 

انسان‌‌ها  از دیرباز برای تأمین بخشی از مواد غذایی خود اقدام به شکار می‌کردند. نخستین انسان‌ها با استفاده از سنگ و چوب شکار می‌کردند. پس از آن با ابداع وسایل نوک‌ تیز، از این ابزارها برای شکار استفاده می‌کردند. شکار روشی بسیار موثر برای کنترل جمعیت حیواناتی است که شکارچیان ( حیوانات شکارچی ) دیگری برای آنها وجود ندارد. همچنین یک منبع گوشتی سالم را برای شما فراهم می نماید که می توایند از آن استفاده کنید. با این وجود آمادگی و آموزش مناسب برای حفظ امنیت خود و همراهان بسیار اهمیت دارد.

 

اولین انسان ها در حدود 3 میلیون سال پیش سبک زندگی عشایری داشتند و گوشت را وارد رژیم غذایی خود کردند. آنها ابتدا حیوانات را شکار کرده و خوردند. بعداً، هنگامی که شروع به جستجوی طعمه کردند، با استفاده از سلاح ها و تدبیرهای ابتدایی، تکنیک های شکار را ابداع کردند.

شکار به عنوان یک امتیاز اولین بار در دوران باستان ظاهر شد. در حالی که محصولات کشاورزی و دامداری نیازهای اساسی مردم را پوشش می‌داد، شکار انتخاب گسترده تری از گوشت را به طبقات ممتاز ارائه می‌کرد. همچنین دارای اهمیت دوگانه نمادین و اجتماعی بود: نخبگان مسئول ارتش می‌توانستند توانایی های خود را به عنوان جنگجو از طریق شکار نشان داده و اثبات کنند.

 

عمل شکار در قرون وسطی مدون شد. دعوت شدن به شکار با پادشاه یکی از افتخارات بزرگ دربار بود. در اروپا قوانینی برای تنظیم شکار در قلمرو سلطنتی ابداع شد. در آن دوره، برنامه‌ریزی جنگل‌ها و امتیازاتی که برای استفاده از آن‌ها اعطا شده بود، باعث ازدیاد حیواناتی شد که برای محصولات دهقانان مضر بودند. بنابراین هدف شکار از بین بردن چنین حیواناتی برای محافظت از مزارع بود. از قرن سیزدهم به بعد، آثار نظری در مورد حیوانات وحشی، گونه‌شناسی طعمه و تکنیک‌های شکار و همچنین دستور العمل‌های ضیافت‌های سلطنتی فراوان شد. در دوران سلطنت فرانسیس اول در دوران رنسانس در فرانسه، شکار با سگ‌های شکاری به یک انتخاب سبک زندگی تبدیل شد.

 

در اینجا لازم دانستم نکات اولیه مهم و ضروری که هر شکارچی در اول کار باید بداند را بررسی میکنیم

 

 

 

 

 نکته اول

با کسی که تجربه شکار دارد صحبت کنید! در میان دوستان و آشنایان خود سراغ افرادی را بگیرید که در مورد شکار تجربه و یا اطلاعاتی را داشته باشند و بتوانند به شما کمک کنند. صحبت کردن با این افراد شما را برای شکار بسیار آماده خواهد کرد.

 

 

نکته دوم

مقررات و قوانین را بررسی کنید داشتن( مجوز شکار برای همه الزامی هست) بسته به این که شما کجا زندگی می کنید. قوانینی برای شکار وجود دارد که باید از آنها اطلاع پیدا کنید. این قوانین ممکن است محدودیت هایی بر روی نوع اسلحه مورد استفاده شما ایجاد کند. جستجوی سریع آنلاین می تواند به شما کمک کند ، محلی که باید برای اطلاع از قوانین به آنجا مراجعه کنید را پیدا کنید. و اینکه بهتر است مجوز مدت دار بگیرید

 

نکته سوم

مناطقی که شکار ممنوع است را شناسایی کنید و با پر سو جو با سایر شکارچیان و چک کردن در اینترنت خودتان را بی دلیل به درد سر نیندازید

 

نکته چهارم

تاکتیک هایی برای شکار شناسایی کنید یافتن تاکتیک هایی متناسب با شکار ، شانس موفقیت شما را بسیار افزایش خواهد داد

-شکار گوزن ها با استفاده از به کارگیری تله های ثابت و یا بکارگیری اسلحه امکان پذیر خواهد بود. می توانید این تله ها را با استفاده از علف و برگ بپوشانید.

-شکار پرندگان معمولا” با استفاده از سگ های راهنما انجام می شود. این نوع سگ ها از رایحه پرندگان محل آنها را پیدا می کنند و سپس می توانید با استفاده از سلاح خود پرندگان را شکار نمایید.

-شکار حیوانات کوچک مانند: خرگوش ، سنجاب و… معمولا” با استفاده از سگ و یا اسلحه امکان پذیر است. سگ های آموزش دیده می توانند این کار را برای شما به آسانی انجام دهند

این تاکتیک را چندین بار امتحان کنید سپس با افراد آشنا در محل مخصوص بکار ببندیدشان

 

برای خرید محصولات لازم برای رفتن به شکار اینجا را کلیک کنید

 

نکته پنجم

سلاحتان را بشناسید و مهمات را بشناسید و مهمات مناسب شکار تهیه کنید  جیک و پوک سلاحتان را تحقیق کنید قبل از استفاده از اسلحه باید بخش های مختلف تشکیل دهنده آن را بشناسید. هر یک از بخش های تشکیل دهنده اسلحه عملکرد متفاوتی دارند و آشنایی با آنها به شما کمک می کند تا با اطمینان بسیار زیاد از سلاح خودتان استفاده کنید و در مورد گلوله ها و انواعشان تحقیق کنید برای انجام یک شکار بدون نقص و آسیب ندین زیاد گوشت شکار باید حتما” مهمات مناسب با شکار خود را انتخاب کنید. گلوگه های ساچمه ای معمولا” برای شکار حیوانات کوچک ، مانند : پرندگان ، خرگوش ، سنجاب ، قرقاول و… مورد استفاده قرار می گیرند. از میان انواع سایز گلوله های ساچمه ای ، سایز های ۱۲ و ۱۶ بیشتر از همه مورد استفاده قرار می گیرند. گلوله های سربی  معمولا” برای شکار حیوان های بزرگتر مانند گوزن مورد استفاده قرار می گیرند

نکته ششم

 • ابزار های مناسب برای راحتی شکار تهیه کنید
 • دوربین برای اسلحه برای شکار تمیز
 • دوربین برای خودتان برای پیگیری اوضاع و شکار
 •  نقشه مسیر در صورت لزوم
 • پس و جو از افراد بومی و اجازه شکار از آنها
 • زمان شکار بسیار مهم است
 • بی سر و صدا وارد ناحیه مورد نظر شوید
 • شکار را در زمان مناسب شروع کنید
 • محیط اطراف را با دقت ببینید
 • در یک فاصله منطقی شکار کنید
 • از ضربه زدن به حیوانات خودداری کنید
 • در حین شکار محیط زیست را درنظر بگیرید تا از آسیب رساندن به آن جلوگیری کنید
 • اصول اولیه قصابی  سلاخی و کنترل حیوان را یاد بگیرید
 • با دیگر شکارچیان ارتباط بگیرید
 • اقدامات لازم برای حمل گوشت را انجام دهید
 • شکار غیر قانونی را فراموش کنید؛ زیرا هر مورد غیرقانونی عواقب خاص خودش را دارد
 • برای ردیابی حیوان زخمی آماده باشید
 • با گروهی خوب و مثبت به شکار بروید
 • دوستان و آشنایان خود را از برنامه شکار خودتان از مسیر و محل شکار مطلع کنید

 

 

اگر اولین شکارتان آنطور که خواستید پیش نرفت، ناامید نشوید. موفق نشدن در شکارهای اولیه یا حتی زمانی که حرفه­ای شدید شرم آور نیست. بهترین شکارچیان مطمئناً به شما خواهند گفت که شکار همیشه طبق برنامه پیش نمی­رود. چیزهایی وجود دارد که نمی توانید روی آنها حساب کنید، طبیعت غیرقابل پیش­بینی است شما یک انسان هستید و اشتباه خواهید کرد بنابراین به خودتان سخت نگیرید.

 

شکار ورزشی است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. چه از سلاح گرم استفاده کنید چه از تیر و کمان، از نظر فیزیکی شدیدتر از حد معمول حرکت می‌کنید. شکارچیان مسافت‌های طولانی را در زمین‌های ناهموار پیاده روی می‌کنند تا جنگل‌ها را به دنبال شکار مورد نظر خود جستجو کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می‌کند که بزرگسالان باید هر هفته 150 دقیقه “فعالیت هوازی با شدت متوسط” مانند پیاده روی سریع یا 75 دقیقه “فعالیت هوازی شدید” مانند دویدن داشته باشند. این توصیه به راحتی از طریق ورزش شکار قابل دستیابی است.شکار به راحتی در دسته فعالیت‌های هوازی با شدت متوسط قرار می‌گیرد. شکارچیان از نظر فیزیکی بیش از یک روز در حال حرکت هستند.

فواید شکار برای سلامت

شکارچیان همچنین تمرین ذهنی می‌کنند و با قوانین و دستورالعمل‌های شکار آشنا می‌شوند که می‌توانند سالانه تغییر کنند. همچنین تنها بودن در فضای باز مزایای سلامت روانی دارد همچنین شکار ضد افسردگی میباشد فشار خون و ضربان قلب را کاهش می‌دهد استرس را کاهش می‌دهد

مجازات شکار غیرمجاز حیوانات در ایران

“در ماده 680 قانون مجازات اسلامی آمده است هر کس بر خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده نماید، به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک و نیم میلیون ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.”
در ماده 679 قانون مجازات اسلامی بیان شده است که:
” هر کس به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال گوشت متعلق به دیگری یا حیواناتی که شکار آن‌ها توسط دولت ممنوع اعلام شده باشد را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم می‌شود.”

 

برای خرید محصولات شکار اینجا را کلیک کنید

 

حالا که با اصول اولیه شکار آشنا شدید، باید لیستی از تجهیزات ضروری که برای شکار کردن به آنها نیاز دارید تهیه کنید.

 • کفش برای شروع ، مطمئناً به یک کفش خوب نیاز دارید. اگر کفش شما نامناسب باشد با سرما و یا تاولی که بدلیل کیفیت بد کفش در پای شما ایجاد می­شود به احتمال زیاد مجبور خواهید شد تور شکار خود را به سرعت به پایان رساند.
 • کوله ­پشتی یک کوله ­پشتی مناسب باعث می­شود بتوانید مسافت­های طولانی را بدون خستگی و کمردرد براحتی طی کنید. کوله­ پشتی خوب نیز ممکن است قیمت بالایی داشته باشد اما شک نکنید که مانند کفش ارزش هزینه کردن را دارد. هنگام خرید کوله­ پشتی توجه داشته باشید که وزن زیادی نداشته باشد  و در قسمت کمر و بند راحت باشد
 •  قمقمه  آب بهمراه داشتن آب هنگام شکار بسیار ضروری است قمقمه و بطرهای متنوعی در بازار وجود دارد که شما بر اساس نیاز خود می­توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.
 •  طعمه  فرقی نمی­کند برای شکار پرندگان آبزی می­روید یا بوقلمون، همیشه باید طعمه داشته باشید. عدم استفاده از طعمه برای شکار می تواند یکی از بزرگترین اشتباهاتی باشد که به عنوان تازه کار مرتکب می شوید. اگر می خواهید شکار بیشتری داشته باشید باید طعمه بیشتری بهمراه داشته باشید و تا می­توانید از آنها استفاده کنید.
 • دوربین شکار دوربین نیز یک ابزار کلاسیک و ضروری برای شکار است. با دوربین می­توانید منطقه و حرکات شکار را در نظر بگیرید و با آن تصمیمات بهتری بگیرید.یا اگر در جای بلندی و دوری هستید دوربین به کمک شما می­آید.
 • هدلامپ یا چراغ قوه هدلامپ بسیار بهتر و مفیدتر از چراغ قوه است زیرا با هدلامپ دو دست شما آزاد است و شما می­توانید براحتی اسلحه خود را حمل کنید. فراموش نکنید که هدلامپ شما حتماً ضدآب باشد.
 • فاصله­ سنج فاصله سنج دستگاهی است که هنگام شکار برای اندازه گیری فاصله تا هدف استفاده می شود. از آنجایی که هدف از استفاده از این دستگاه  اندازه گیری دقیق فاصله است، هنگام خرید آن باید به برد دستگاه  توجه کرد. برد مورد نیاز شکارچی به نوع شکار بستگی دارد.
 • وسایل دیگری نیز برای شکار باید بهمراه خود داشته باشید که در اینجا به اختصار به آنها اشاره می­کنیم.
 • چراغ مخصوص دید در شب
 • چاقوی جیبی مانند چاقوی تاشو، چاقوی چند منظوره و چاقو با تیغه ثابت
 • جعبه کمک­های اولیه و کیت بقا
 • نقشه
 • غذا
 • تجهیزات روشن کردن آتش
 • لباس­های ضد آب( در صورت بارانی بودن آب و هوا)
 • چادر

در هر حال قبل از شروع به سفر برای شکار چک لیستی آماده کنید و مطمئن شوید که تمام وسایلی که برای شما ضروری هستند را بهمراه می­برید.

 

 

قوانین شکار در ایران

قوانین شکار در ایران به شرح زیر است. چنانچه قصد شکار در کشور خوبمان را دارید به موارد زیر توجه ویژه‌ای داشته باشید:

 • ماده ۱‌ـ‌ ( اصلاحی ۱۳۵۰/۱۱/۱۲ و ۱۳۵۳/۱۰/۳۰ ) – برای حفظ و حمایت و تکثیر جانوران و‌حشی، سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل می‌شود.
 • سازمان مزبور دارای شخصیت حقوقی بوده و زیر نظر شورای‌عالی حفاظت محیط زیست است.
 • ماده ۲ ‌ـ‌ به موجب بند (۱) ماده واحد قانون اصلاح قانون شکار و صید مصوب ۱۳۵۳/۱۰/۳۰ لغو شده است.
 • ماده ۳ ‌ـ‌ شورای‌عالی دارای و‌ظایف و اختیارات زیر است:
 1. الف ‌ـ‌ تصویب بودجه و مقررات استخدامی سازمان
 2. ب ( اصلاحی ۱۳۵۳/۱۰/۳۰) ‌ـ‌ تعیین محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های زمانی و مکانی شکار و صید و حدو‌د پارک‌های ملی و مناطق حفاظت شده و قرق‌های اختصاصی
 3. پ ‌ـ‌ تعیین انواع اسلحه و و‌سائل ممنوع شکار و صید
 4. ت ‌ـ‌ (اصلاحی ۱۳۵۳/۱۰/۳۰ و ۱۳۷۵/۹/۲۵) ‌ـ‌ تعیین انواع جانوران و‌حشی و حیوانات حمایت شده حفاظت شده و در معرض خطر انقراض و جانوران زیان کار
 5. ث ‌ـ‌ به موجب بند (۱) ماده واحده قانون اصلاح قانون شکار و صید مصوب ۱۳۵۳/۱۰/۳۰ لغو شده است
 6. ج ‌ـ‌ به موجب بند (۱) ماده واحده قانون اصلاح قانون شکار و صید مصوب ۱۳۵۳/۱۰/۳۰ لغو شده است
 7. چ ‌( اصلاحی ۱۳۵۳/۱۰/۳۰)ـ‌ تعیین بهای جانوران و‌حشی از لحاظ مطالبه ضرر و زیان
 • ماده ۴ ‌ـ‌ مصوبات شورای‌عالی حفاظت محیط زیست در حدو‌د و‌ظایف و اختیارات مذکور در این ماده بیست رو‌ز پس از درج در یکی از رو‌زنامه‌های کثیرالانتشار مرکز و رو‌زنامه رسمی کشور لازم‌الاجراست. سازمان موظف است بلافاصله مصوبات شورای‌عالی را به‌وسیله رادیو و آگهی و سایر و‌سایل به اطلاع اهالی برساند.
 •  ماده ۵ ‌ـ‌ به موجب بند (۱) ماده واحده قانون اصلاح قانون شکار و صید مصوب ۱۳۵۳/۱۰/۳۰ لغو شده است.
 •  ماده ۶ ‌ـ‌ و‌ظایف سازمان به قرار زیر است:
 1. الف ‌ـ‌ اجرای مصوبات شورای‌عالی در حدو‌د مقررات ماده ۳ این قانون.
 2. ب ‌ـ‌ تنظیم و اجرای مقررات شکار و صید بر اساس هدف‌های مندرج در این قانون.
 3.  پ ‌ـ‌ حفظ و نگهداری شکارگاه‌ها و فضای حیاتی جانوران و‌حشی و حمایت آنها در برابر گرسنگی و تشنگی و صید و شکار بی‌رو‌یه و عوامل و حوادث نامساعد جوی و طبیعی مانند حریق جنگل و مراتع و سیل و طغیان رو‌دخانه‌ها و بیماری‌های و‌اگیر و مسمومیت نباتی و امثال آن.
 4. ت ‌( اصلاحی ۱۳۵۳/۱۰/۳۰)ـ‌ فراهم آو‌ردن موجبات و محیط مساعد جهت تکثیر و پرو‌رش جانوران و‌حشی
 5.  ث ‌ـ‌ کوشش در اصلاح نژاد جانوران و‌حشی.
 6.  ج ‌ـ‌ بررسی و تحقیقات علمی درباره جانوران و‌حشی.
 7. چ ‌( اصلاحی ۱۳۵۳/۱۰/۳۰)ـ‌ ایجاد پارک‌های‌ملی و مناطق حفاظت شده و موزه‌های حیوان‌شناسی.
 8.  ح ‌ـ‌ تشویق اشخاص حقیقی و حقوقی به تأسیس باغات و‌حش و آبگیرها و حوضچه‌ها جهت پرو‌رش ماهی و پرندگان شکاری از طریق راهنمایی‌های فنی.
 9.  خ ‌ـ‌ تنظیم و اجرای برنامه‌های آموزشی به‌منظور برانگیختن حس حیوان دو‌ستی و حفاظت منابع طبیعی در کشور و تجهیز و تنویر افکار عمومی در این زمینه.
 10.  د ‌ـ‌ همکاری با سازمان‌های مربوط به جنگل و مرتع و خاک و آب به‌منظور حفظ منابع طبیعی کشور.
 11.  ذ ‌ـ‌ همکاری با سازمان‌های مشابه خارجی و بین‌المللی به‌منظور حفظ و حمایت جانوران و‌حشی و مهاجر در حدو‌د تعهدات متقابل.
 •  ماده ۷  ‌ـ‌ خرید و فرو‌ش، تکثیر و پرو‌رش و صدو‌ر و و‌رو‌د حیوانات و‌حشی و اجزای آنها که غیربومی ایران بوده از خارج به کشور و‌ارد شده و یا از قبل در کشور تکثیر و پرو‌رش یافته‌اند با کسب پرو‌انه و یا اجازه از سازمان مجاز می‌باشد.

و‌رو‌د و صدو‌ر آن دسته از جانوران و‌حشی و اجزای آنها که در فهرست کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های در معرض خطر انقراض ثبت شده‌اند با رعایت مقررات کنوانسیون مذکور صورت می‌گیرد سازمان می‌تواند گونه‌هایی که برخلاف مقررات کنوانسیون به کشور و‌ارد شده‌اند ضبط و درصورت لزو‌م با هزینه و‌اردکننده به کشور مبدأ عودت دهد.

 

برای خرید محصولات شکار اینجا را کلیک کنید

شکار سرگرمی بسیار جذابی است که در صورت یادگیری تکنیک­های آن بسیار لذت خواهید برد.

 

 

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابزار پالادیوم