loader image
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

نکات کاربردی در استفاده از پیستوله رنگ پاش

پیستوله های رنگ پاش در انواع برقی و بادی تولید می شوند. پیستوله های بادی به وسیله پمپ باد (کمپرسور باد)، رنگ را بر روی سطح مورد نظر با قدرت بالا می پاشند. این آموزش به شما از لحاظ تسلط بر قسمت های مختلف تفنگ رنگ پاش، مخلوط کردن رنگ، نحوه صحیح نگه داشتن پیستوله هنگام پاشش، مشکل در پاشیدن رنگ، تمیز کردن ابزار و حفظ ایمنی هنگام کار به شما کمک خواهد کرد

نحوه استفاده و نگهداری از پیستوله رنگ

خرید پیستوله رنگ پاش

اگر از یک پیستوله رنگ پاش میان رده و قیمت مناسب به درستی استفاده و آن را به طرز صحیحی تمیز کنید، مدت زمان مناسبی برای شما کار می کند. پیستوله رنگ پاش انواع مختلفی دارد؛ به عنوان مثال، در یکی از انواع پیستوله رنگ پاش مخزن رنگ بالای اسلحه است و نیروی جاذبه اجازه می دهد تا رنگ به داخل تفنگ برود. در نوع دیگر، مخزن رنگ در پایین تفنگ رنگ پاش قرار داردمهم است که با تمام قسمت های پیستوله آشنا شوید. مهم ترین آنها ایرکپ، نازل، پیچ تنظیم سیال و پیچ تنظیم پاشش است و البته پیچ یا دکمه فن که در برخی از پیستوله ها وجود دارد.

 هوا

پیستوله ای که ما استفاده می کنیم باید به یک شلنگ هوا متصل شود که این شلنگ هوا به کمپرسور هوا متصل است. فشار هوا که با واحد PSI (پوند در هر اینچ مربع) شناخته می شود بسته به تفنگ رنگ پاش و مواد مورد استفاده متفاوت است. مطمئن باشید که  قوطی رنگ و دستورالعمل های تفنگ را بخوانید تا ببینید PSI توصیه شده چیست. معمولاً رنگ های پایه آب نسبت به رنگ های لاکی یا مینا به هوای کمتری نیاز دارند. دامنه متوسط مورد استفاده 40-80 PSI است. می توانید PSI را روی کمپرسور خود یا تنظیم کننده هوا که می تواند به تفنگ یا شیلنگ هوا متصل شود تنظیم کنید.

 مایع/سیال

تمام رنگ ها باید رقیق شوند تا بتوانند از طریق رنگ پاش راه پیدا کنند. رنگ را با هر ماده ای که می توانید برای تمیز کردن استفاده کنید، می توان نازک کرد (به عنوان مثال لاتکس/اکریلیک با آب، لاک با رقیق کننده لاک، استون و غیره). یک روش خوب برای تست سازگاری و خوب بودن رقیق کننده این است که یک چوب همزن را به رنگ آغشته کنید سپس آن را بالا نگه دارید. اگر می بینید که 3 قطره رنگ از چوب خارج می شود، یعنی اینکه به خوبی رقیق شده است. اگر رنگ خیلی رقیق شود، شره می کند و اگر به اندازه کافی رقیق نشود، لکه های رنگ را بر روی جسم به جای می گذارد.

 سری پخش (فن)

گاهی اوقات از فن به عنوان سری اضافی پخش کننده یاد می شود اما اکثر مردم آن را فن می نامند. فن میزان پاشش را تعیین می کند. اگر از یک فن بزرگ برای یک جسم کوچک استفاده کنید، رنگ زیادی اسپری خواهید کرد که باعث هدر رفتن رنگ و پول می شود. به همین ترتیب، اگر از فن کوچک برای یک جسم بزرگ استفاده کنید، مدت زمان بیشتری برای استفاده از پیستوله رنگ پاش طول می کشد و احتمال پاشش ناهموار بیشتر است.

به یاد داشته باشید هنگام تعویض فن، باید میزان مایعات خارج شده و PSI را نیز تغییر دهید.، جهت گیری ایرکپ؛ اگر دو قطعه ای که از کلاهک بیرون می زند عمودی باش، شما حالت اسپری افقی دریافت خواهید کرد. برعکس نیز صدق می کند.

 

تنظیم استفاده از پیستوله رنگ پاش

اکنون که دانستید قوام رنگ باید چگونه باشد، آماده ریختن آن در مخزن هستید. همیشه از صافی رنگ برای ریختن رنگ در مخزن استفاده کنید. حتی اگر رنگ شما تمیز و صاف به نظر می رسد، احتمالاً یک یا دو توده رنگ دارد که صافی آن را می گیرد. اگر صاف نکنید، بوگرها (بوگرها توده ای از رنگ خشک، خاک و هر چیز دیگری که در رنگ بیفتد هستند) پیستوله رنگ شما را مسدود می کند. به یاد داشته باشید مسدود شدن تفنگ سرگرم کننده نیست! صافی های رنگی مخروطی را می توانید تقریبا در هر فروشگاه ابزار فروشی خریداری کنید. رنگ پاش خود را روی نگهدارنده پیستوله قرار دهید تا بتوانید رنگ خود را داخل آن بریزید. مخزن را تا بالا پر نکنید زیرا قطعاً سر ریز خواهد شد. به علاوه پیستوله سنگین تر خواهد شد و بازوی شما زودتر خسته خواهد شد. درب را بگذارید و اطمینان حاصل کنید که محکم است؛ نمی خواهید که رنگ از زیر درب خارج شود و کار شما را خراب کند؟!

کمپرسور خود را روشن کنید. من توصیه می کنم یک اتصال سریع به انتهای شلنگ هوا داشته باشید چون تفاوت بزرگی ایجاد خواهد کرد و به شما امکان می دهد پیستوله خود را به راحتی و سریع به شلنگ هوا متصل و یا از آن جدا کنید. کمپرسور را روی PSI مناسب تنظیم کنید. اطمینان حاصل کنید که از شلنگ یا پیستوله نشت هوا وجود ندارد.

 ایمنی

مهم نیست که از چه رنگی استفاده می کنید؛ مهم است که هنگام انجام کار از سلامتی خود محافظت کنید. همیشه قوطی رنگ و یا برگه اطلاعات ایمنی مواد (MDS) را بخوانید و دستورالعمل های ایمنی آنها را دنبال کنید و سپس استفاده از پیستوله رنگ پاش را از سر بگیرید. شما در حال پاشیدن ذرات رنگ به هوا هستید و آنها می توانند به راحتی در ریه ها، روی پوست و یا حتی در چشم شما قرار بگیرند.

دستگاه های تنفسی مجهز به NIOSH با کارتریج های بخار آلی (صورتی)، لباس محافظ برای پوشاندن دست و پا، دستکش نیتریل و عینک ایمنی استفاده کنید. همچنین مهم است بدون توجه به اینکه از چه ماده ای استفاده می کنید، در یک منطقه با تهویه مناسب کار کنید.

 

 تست قبل از پاشیدن رنگ

شما همیشه باید یک اسپری آزمایشی روی کاغذ، مقوا و یا چوب انجام دهید تا بتوانید هوا، سیال یا فن را تنظیم کنید. همچنین، این امر به شما این فرصت را می دهد تا اطمینان حاصل کنید رنگ شما به درستی مخلوط شده است. علاوه بر این، می توانید الگوی اسپری را بررسی کنید تا مطمئن شوید که یکنواخت است.

زمان پاشیدن رنگ

اگر در طول آزمایش از کیفیت اسپری راضی بودید، وقت آن است که اسپری واقعی را آغاز کنید! شما باید ییستوله را را در حدود 20 سانتی متر دور از سطحی که پاشش می کنید نگه دارید. اپیستوله را کاملا عمود بر سطح نگه دارید. اگر کج باشد، پوشش ناهمواری خواهید داشت.

اگر فن به صورت عمودی باشد، از بالا شروع کنید و به صورت ردیفی پایین بروید. نوک پیستوله را در لبه سطح قرار دهید. از چپ به راست کار کنید، ماشه را بکشید و دست و بازوی خود را از چپ به راست حرکت دهید. بازوی خود را در یک مکان نگه ندارید و فقط دست خود را حرکت دهید/کج کنید. اگر بین ردیف ها خیلی خشک است، اسلحه خود را به ردیف قبلی نزدیک کنید تا از ایجاد شکاف جلوگیری کند.

 نکات

قبل از شروع رنگ کاری، همیشه ابتدا ماشه را از سطح قطعه دور کنید. این کار از قرار گرفتن هرگونه بوگر خشک شده روی نازل بر روی قطعه شما جلوگیری می کند. هنگامی که به انتهای یک ردیف یا ستون می رسید، ماشه را به آرامی آزاد کنید تا وقتی که دست خود را به ردیف بعدی می برید یا به ستون بعدی می روید، از خروج مایعات جلوگیری کند. انگشت خود را روی ماشه به اندازه کافی پایین نگه دارید تا هوا همیشه بیرون بیاید. حتی وقتی که رنگ آزاد نمی کنید. این کار فشار هوا را در همان قوام حفظ خواهد کرد.

* اگر لایه اول شما به صورت ردیفی (پهلو به پهلو) پاشیده می شود، لایه دوم را به صورت ستونی (پایین به بالا) اسپری کنید و بالعکس. این کمک می کند تا پوشش کامل داشته باشید.

تمیز کاری

تمیز کردن پیستوله کمی سخت اما قطعاً ضروری است! برخی از کتابچه های راهنمای دستورالعمل می گویند شما باید رنگ پاش خود را فقط با مواد معدنی تمیز کنید.. بیشتر افراد رنگ پاش خود را با موادی که برای رقیق کردن رنگ خود استفاده کرده اند تمیز می کنند (به عنوان مثال آب، رقیق کننده لاک و استون).

ایر کپ، پیچ تنظیم سیال و مخزن را بردارید. برداشتن پیچ تنظیم سیال معمولا دشوار است و به آچار نیاز دارد. آچار فرانسه در بعضی از پیستوله ها خوب عمل می کند اما اغلب سازندگان آچارهای مخصوص پیستوله تولید کرده اند و دارای اشکال استاندارد شش ضلعی هستند تا کار را آسان تر کرده و از لغزش جلوگیری کنند.

شما باید تمام قطعات پیستوله را به صورت جداگانه تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که رنگ از داخل پیستوله، سوراخ های هوا، نازل، مخزن و غیره برداشته شده است. قبل از سر هم کردن مجدد پیستوله، مقدار کمی روغن روان کننده را روی تمام قطعات بچرخانید تا یکپارچگی قطعات حفظ شود.

برای اطمینان از اینکه داخل پیستوله 100٪تمیز شده است، آن را دوباره به شیلنگ هوا وصل کنید، مخزن را با کمی ماده تمیز کننده پر کنید و هوا را از طریق پیستوله بپاشید. این به شما کمک می کند تا در هنگام تمیز کردن، کلوخه هایی که باقی مانده اند را پاک کنید.

 

 عیب یابی

متأسفانه، یک پاسخ صریح و روشن برای مشکلی که ممکن است داشته باشید وجود ندارد. مطالب زیر فقط آزمون و خطا شده اند:

نشت مایعات از نازل

 • مهره آب بند خیلی سفت است
 • نازل فرسوده یا آسیب دیده است
 • فنر سوزنی شکسته است
 • اندازه نازل اشتباه است

منقطع شدن اسپری

 • کیفیت مواد پایین است و یا سطح آن کم است
 • انسداد عبور مایعات (گرفتگی)
 • مواد خیلی سنگین است و رقیق نشده است

رنگ در حال اسپری خشک و کدر است

 • فاصله زیاد پیستوله از سطح زمین
 • رقیق نشدن کافی پیستوله
 • زیاد بودن فشار هوا
 • حین پاشیدن اسلحه را خیلی سریع حرکت می دهید
 • پیچ تنظیم سیال زیادی سفت است

سیال بودن بیش از حد رنگ

 • نگه داشتن پیستوله خیلی نزدیک به سطح زمین
 • رنگ زیادی رقیق شده است
 • پیچ تنظیم سیال زیادی شل است

 

 

 

برای خرید پیستوله رنگ و کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما هم اکنون آفلاین هستید