loader image
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

نحوه کار، شارژر مخزن و روغن مناسب اره زنجیری

اره موتوری، نوعی اره زنجیری دارای موتور احتراقی است و در آن، زنجیر و صفحه‌ای به نام ساطور نقش تیغه را دارند. از این ابزار برای قطع درختان جنگلی، خردکردن چوب و هرس شاخه‌ها در فعالیت‌های باغبانی استفاده می‌شود.

هم‌ترین بخش هر ابزار، قدرت موتور آن است. موتور احتراق داخلی در اره‌های موتوری، دوزمانه یا چهارزمانه بوده و منبع تغذیه آن روغن و بنزین است. پمپ، کاربراتور، محفظه روغن و بنزین، کلاچ، سیستم‌های کنترل‌کننده مانند سیستم استارت سریع و سیستم ترمز اضطراری و … از دیگر اجزای تشکیل‌دهنده اره موتوری است. سیستم برشی اره موتوری یا اره زنجیری بنزینی شامل زنجیر و ساطور می‌شود. سیستم روغن‌کاری و نوع روغن مورد استفاده برای زنجیر نقش مهمی در افزایش کیفیت برش دارد.

اگر قصد خرید اره زنجیری را دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «راهنمای خرید اره زنجیری» را بخوانید.

روغن‌کاری زنجیر اره موتوری چگونه انجام می‌شود؟

در  سیستم روغن‌کاری اتوماتیک زنجیر اره موتوری، پمپ مکانیکی چرخ‌دنده‌دار و قابل تنظیم، روغن را از مخزن مکش کرده و آن را به زنجیر و ساطور می‌رساند تا مانع از اصطکاک زیاد ساطور و زنجیر ‌شود. روغن‌كاری به‌موقع زنجیر موجب جلوگيری از هرگونه آسيب جدی به ساطور و زنجير دستگاه می‌شود؛ سرعت برش‌كاری دستگاه را زياد می‌کند و مانع از داغ‌شدن آن می‌شود.

از چه نوع روغنی برای زنجیر اره موتوری استفاده می‌شود؟

برای روغن‌کاری زنجیر باید با توجه به فصول مختلف سال، از روغن مناسب موتور با ویسکوزیته متناسب با دما یا شرایط آب‌وهوایی آن منطقه استفاده کنید.

در زمستان از روغن موتور رقیق‌تر با درجه ویسکوزیته SAE برابر با 10 استفاده می‌شود تا در شرایط آب‌وهوایی سرد موجب بهبود عملکرد زنجیر شود. روغن مورد استفاده در تابستان با درجه ویسکوزیته SAE بیشتر و معادل 40، در دماهای بالاتر مناسب است.

نحوه کار با اره موتوری؛ چگونه باید از این ابزار برشی قدرتمند استفاده کنید؟

برای استفاده آسان و ایمن از اره موتوری باید به چند نکته توجه کنید تا بتوانید به‌راحتی با این ابزار برشی قدرتمند کار کنید. با ما همراه باشید و این نکات را بررسی کنید.

قبل از شروع به کار، روغن‌كاري را فراموش نکنید

قبل از شروع به كار با دستگاه، آن را كاملا روغن‌كاري کنید.  از روغن مناسب به‌عنوان شارژر مخزن استفاده کنید. ابتدا درپوش مخزن روغن را بردارید و روغن کافی را داخل آن بریزید. روغن‌كاری به موقع موجب افزایش طول عمر زنجیر و اره می‌شود.

در مرحله بعد، اره را روشن کنید و به سمت زمین بگیرید. اگر روغن از زنجیر روی زمین ریخت، یعنی روغن‌کاری به خوبی انجام شده است.

از مخزن سوخت غافل نشوید

برای پرکردن مخزن سوخت کافی است درپوش محفظه بنزين را به آرامي باز كنید و مخلوط بنزين و روغن را داخل باك آن بريزيد. نسبت ترکیبی بنزین با روغن در دستگاه‌های مختلف متفاوت است. برای اطلاع از این نسبت، دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کنید.

مراقب لگدزدن اره موتوری باشید!

به ضربات برگشتی اره هنگام کار با آن کیک‌بک (Kickback)، لگدزدن یا پس‌زدن می‌گویند. وقتی قسمت بالای زنجیره اره به مانعی برخورد می‌کند، نیرویی برابر و در خلاف جهت نیروی وارده را ایجاد می‌کند و دیگر نمی‌توانید دستگاه را کنترل کنید

نکات ایمنی برای جلوگیری از لگدزدن اره در حین کار

دستگاه‌های پیشرفته‌ اره موتوری، دارای مکانیزم منحصربه‌فرد ترمز اضطراری هستند که خطر آسیب‌های ناشی از کیک‌بک را برای کاربران به حداقل می‌رسانند. البته رعایت‌کردن چند نکته نیز مانع از لگدزدن اره می‌شود:

  • براي برش در ارتفاع، اره را روی شانه خود قرار ندهید
  • از برش دو قطعه چوب به صورت هم‌زمان خودداري کنید
  • اره را بلافاصله پس از اتمام كار نچرخانید
  • براي كار با دستگاه هميشه از هر دو دست خود استفاده کنید
  • براي شروع كار با دستگاه، هميشه سرعت موتور را در بيشترين حالت ممكن تنظیم کنید تا احتمال لگدزدن اره به حداقل برسد

ساطور و زنجیر را درست تنظیم کنید.

قبل از روشن‌کردن دستگاه، با کمک پیچ‌های تنظیم، زنجیر را طوری نسبت به ساطور تنظیم کنید که بیش از حد شل یا سفت نباشد. در این خصوص، دستورالعمل‌های دفترچه راهنما را مطالعه کنید.

حالا می‌توانید دستگاه را روشن کنید

در این مرحله، مخزن پمپ ثانویه دستگاه را چند بار فشار دهید تا مخلوط بنزين و روغن در حباب مخصوص مخزن سوخت مشخص شود. سپس ترمز را بردارید؛ هندل را بکشید و آن را روشن کنید؛ ساسات را به سمت پایین کشیده و کلید گاز را چند ثانیه فشار دهید تا دستگاه گرم شود و بتوانید از آن استفاده کنید.

به قلم فرناز اطلاح از رونیکس مگ

 

برای خرید محصولات کشاورزی و اره موتوری اینجا را کلیک کنید

 

برای تماشای ودیوی اره درخت بر رونیکس  اینجا را کلیک کنید

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما هم اکنون آفلاین هستید