فارسی بر چیست ؟

یکی از ابزارهایی که با کمک آن می توان متریال های مختلف را به صورت زاویه دار برش داد فارسی بر است ،اما سوالی که به وجود می آید این است که فارسی بر چیست و چرا به این ابزار فارسی بر گفته می شود. در هنگام استفاده از این ابزار کاربردی می توانیم زوایه های مختلف و حتی برش های متفاوت ایجاد کنیم.

دستگاه اره فارسی بر چیست؟

در تعریف اینکه فارسی بر چیست ابتدا باید به نوع طراحی آن اشاره کنیم. فارسی بر ( Miter saw) ابزاری برقی و دارای یک تیغه دایره ای است که بر روی یک محور ثابت قرار گرفته و با کمک دسته متصل به محور و حرکت دادن در دو جهت بالا و پایین کار برش زوایه ای روی چوب را انجام می دهد. این ابزار دارای یک موتور قدرتمند است که با کمک آن می توانیم سرعت چرخش بالایی را هنگام کار در اختیار داشته باشیم.

فارسی بر یک ابزار برقی است که با کمک آن می توانیم برش های دقیق و منظم زوایه دار به وجود بیاوریم و بیشترین استفاده آن در صنایع چوبی است. با کمک این ابزار کاربردی می توان انواع برش یعنی اریب، افقی، عمودی، فارسی و ترکیبی (ترکیبی از برش اریب و ۴۵ درجه) را با سرعت بالا انجام داد و اینکه در برخی مواقع از این ابزار می توان برای برش دادن متریالی های مختلفی مانند سرامیک و سنگ نیز استفاده کرد.

و اما فارسی بر یعنی چه، برای پاسخ به این سوال می توان اینگونه جواب داد که؛ به برش های زاویه دار اصطلاحا فارسی گفته می شود و هر زمانی که با کمک ابزار های مختلفی از جمله فارسی بر ،بتوانیم برش هایی را به صورت زاویه ای (۴۵ درجه یا ۹۰ درجه) به وجود بیاوریم در واقع می توان گفت فارسی برش داده ایم. فارسی بر یک ابزار تخصصی برای ایجاد برش های زاویه ای است و به گونه ای طراحی و ساخته شده است که بتوانیم زوایه در برش روی چوب را به وجود بیاوریم.

کاربرد فارسی بر

پس از دانستن اینکه فارسی بر چیست در این مرحله می خواهیم بدانیم که از این ابزار برقی در چه مواردی استفاده می شود. تمامی ابزار ها در موارد مختلف کاربرد دارند و از آنها می توان در انواع ساخت و ساز ها استفاده کرد. فارسی بر یکی از ابزار های برقی است که در کارگاه های نجاری و صنایع چوبی مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر کارهای چوبی در موارد دیگر نیز با توجه به نیاز و همچنین تعویض تیغه می توان از آن در کارها مختلف استفاده کرد

انواع فارسی بر

 

 

فارسی بر دستی (ساده)

 

اولین شکلی که از اره فارسی بر ساخته شد مدل دستی آن بود که برای راه اندازی آن نیاز به نیروی دست است. تنظیم زاویه در این وسیله راحت است و دارای یک گیره است که در زمان کار ،قطعه را با کمک گیره نگه می داریم تا از لغزش آن جلوگیری شود.

فارسی بر صندوقی

 

از نمونه های اولیه دستگاه اره فارسی بر می توان به فارسی بر صندوقی اشاره کرد. این مدل از فارسی بر شکلی شبیه به گاو صندوق دارد و از وزن بالایی برخوردار است و در هنگام کار نیز صدای زیادی تولید می کند.

فارسی بر کشویی

یکی از انواع فارسی بر ها است که بر روی یک ریل حرکت می کند و با کمک آن می توانیم برش های طولی روی چوب ایجاد کنیم. دلیل برش های با طول زیاد به این خاطر است که موتور و تیغه در این دستگاه به صورت افقی روی ریل حرکت می کنند. این مدل از اره فارسی بر دارای وزن زیادی است و در زمان استفاده از آن می توان برش های عمودی، اریب، فارسی و ترکیبی انجام داد.

فارسی بر ثابت

فارسی بر ثابت ابزاری مناسب برای انجام برش های کوچک است، تیغه و بازو در این مدل از فارسی بر حول محور دستگاه به صورت چرخشی حرکت می کند و به طرف چپ و راست خم می شود و محدوده حرکت تیغه در جهت بالا و پایین قطعه کار نیز می باشد. این مدل نسبت به فارسی بر کشویی انعطاف پذیری کمتری دارد اما با توجه به اینکه فضای کمی را اشغال می کند یک گزینه مناسب برای کارگاه های کوچک نجاری است.

تفاوت فارسی بر کشویی و ثابت چیست

این دو مدل از اره فارسی بر تفاوت هایی در نحوه کار و کارایی دارند و شناخت آنها ما را در درک بهتر از اینکه فارسی بر چیست کمک می کند. فارسی بر کشویی بر روی ریل قرار دارد و به صورت رفت و برگشتی می توان کار برش را انجام داد اما در اره ثابت ، ریلی برای حرکت دادن رفت و برگشتی وجود ندارد. از اره فارسی بر کشویی برای برش های بزرگ استفاده می شود اما فارسی بر ثابت مناسب برای برش قطعات کوچک است. اره کشویی دارای وزن و حجم بیشتری به نسبت ثابت است.

نحوه کار با فارسی بر

فارسی بر نیز مانند دیگر ابزار کار ،نیازمند این است که به صورت دقیق راه اندازی شود تا بتوانیم از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. ابتدا زوایه مورد نظر را تنظیم می کنیم و اگر قصد برش های زاویه دار به نسبت خط قائمه را داریم ،برای تنظیم دقیق از گونیای موجود روی دستگاه استفاده می کنیم و پس از انجام دادن این مراحل قطعه کار را روی میز برش قرار می دهیم و با گیره هایی که روی دستگاه وجود دارد قطعه را محکم می کنیم و در مرحله آخر دستگاه را روشن کرده و با محکم نگه داشتن آن شروع به کار می کنیم.

انتخاب فارسی بر مناسب

 برای موارد مصرف سبک ( عمدتا قطعات در کارگاه برش خورده یا به برش های عجیبی و غیر عرف نیاز ندارد) و عمدتا جهت نصب قطعات در پرويه های سیار و خارج از کارگاه یا در کارگاه های کوچک از دستگاه فارسی بر ثابت به علت سبک بودن وزن و قابل حمل بودن استفاده می شود .

برای مصارف نیمه صنعتی تا کارگاهی از دستگاه های فارسی بر کشویی جهت سهولت کار در اجرای قطعات خام و قطعات بزرگ تر استفاده و بسته به نیاز پروژه دسنگاه ها از تک جهت 45 درجه ( فک دستگاه از یک سمت قابلیت خم شدن و فارسی بری را دارد ) تا دو جهت 45 درجه ( فک دستگاه از دو سمت قابلیت خم شدن و فارسی بری دارد ) انتخاب می شود .
این انتخاب فقط بسته به بودجه و میزان بهره وری مورد نیاز کارگاه داشته و انتخاب بین تک جهت و دو جهت در کیفیت کاری دستگاه تغییری ایجاد نمی نماید و اینکه باید بدانید تمامی فارسی بر ها دارای سایز تیغه مختلف بوده که در تمامی مدل ها بسته به عمق برش مورد نیاز از بین تیغه های 185 تا 300 شما قادر به انتخاب می باشید .

نکاتی که کاربران فارسی بر باید بدانند

صبر کنید تا تیغه به سرعت کامل برسد

اولین باری که کلید اره برقی را فشار می دهید، برای یک تجربه شگفت انگیز آماده باشید. با بالا رفتن سرعت تیغه اره تکان می خورد و ناله می کند. قبل از شروع برش، گوش کنید که تیغه به حداکثر سرعت برسد. سپس تیغه را به آرامی و پیوسته از طریق تخته پایین بیاورید تا برش کامل شود. کالسکه اره را در این موقعیت پایین نگه دارید و سوئیچ را رها کنید، اجازه دهید تیغه قبل از بالا بردن کامل متوقف شود. تا زمانی که چرخش تیغه متوقف شود، قطعه کار را محکم بگیرید.

مناطق خطر را علامت گذاری کنید
خطوط قرمز را روی تخت و حصار اره خود بکشید تا منطقه “بدون دست” را نشان دهد. خطوط را 7 اینچ از 10 اینچ بکشید. تیغه ها و 8 اینچ از 12 اینچ. تیغه ها

از بلوک های توقف برای برش های تکراری استفاده کنید
دو بلوک چوب را به پایه اره میتر پیچ کنید تا به عنوان پایه ای برای برش های مکرر به همان طول عمل کند. بلوک پایینی را حدود 1/2 اینچ به عقب برگردانید تا اگر خاک اره یا تراشه های چوب روی آن انباشته شوند، بر طول برش تأثیری نگذارند.

یک جیگ برای نگه داشتن تاج ها و یاروها بسازید
برای نگه داشتن قالب های تاج در زاویه مناسب یک جگ بسازید. یک تکه از قالب خود را وارونه در جیگ قرار دهید و موقعیت استاپ را علامت بزنید. استاپ را به جیگ بچسبانید. همه بست ها را دور از مسیر تیغه قرار دهید. جیگ را با 3/4 اینچ وصل کنید. از سوراخ های حصار اره میتر پیچ می زند. میترها را با قالب گیری تاج وارونه ببرید.

از Shims برای اصلاح میتر استفاده کنید
با قرار دادن یک شیلنگ (1/16 اینچی یا کمتر) روی قسمتی از حصار که دورتر از تیغه قرار دارد، شکافی را در بالای میتر ببندید. قالب را محکم روی شیلنگ و روی حصار نزدیک تیغه بکشید. در حالی که برش را انجام می دهید، آن را در این حالت نگه دارید. احتیاط: انگشتان خود را حداقل 6 اینچ از مسیر تیغه نگه دارید. نیمه دیگر میتر را با همین روش کوتاه کنید. از همان شیم استفاده کنید و آن را با همان فاصله از تیغه قرار دهید. تیغه را به آرامی از روی چوب بیندازید تا برش های نازک تراشیده شود.

پایه میتر اره درست کنید
از 8 فوت استفاده کنید. 2x4s برای پایه. یک تکه تخته سه لا را با عرض حدود 16 اینچ و طول اره میتر برش دهید و آن را به 2x4s پیچ کنید. بلوک‌های 2×4 را پاره کنید تا قسمت بالایی 1×8 را با بستر اره پشتیبانی کنند. بلوک ها را به 2x4s بلند پیچ کنید. سپس اکستنشن های تخت 1×8 را به بلوک ها پیچ کنید.

اره میتر را با لیزر تقویت کنید
اگر آن راهنماهای برش لیزری را روی اره‌های میتر دیده‌اید و نمی‌دانید که آیا می‌توانید یکی را به اره قدیمی خود اضافه کنید، دلتان بنشیند. این امکان پذیر است، و خیلی گران نیست. راهنما در کنار تیغه قرار می گیرد و واشر بیرونی را جایگزین می کند. هنگامی که اره شروع به کار می کند، راهنما پرتو لیزری را شلیک می کند که دقیقاً محل قطع تیغه را نشان می دهد.

یک تخته پهن را با اره میتر برش دهید
برای شروع کار خود حتما اینکار را چندین بار انجام بدید

یک بلوک توقف تنظیم کنید
برای شروع کار خود حتما اینکار را چندین بار انجام بدید

یک نرده چوبی برای برش قطعات کوچک اضافه کنید
بریدن قطعات کوچک یکی از چالش برانگیزترین و خطرناک ترین عملیات بر روی اره برقی است. شما هرگز مطمئن نیستید که قطعه به کجا ختم می شود. معمولاً با افتادن به تیغه چرخان تبدیل به یک پرتابه پرسرعت می شود. اما راهی برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد. حصار کمکی کمک می کند تا برش به عقب برنگردد و متوقف کردن تیغه باعث می شود که دندان ها نتوانند آن را بگیرند.

ما کنترل‌های اریب در دسترس را دوست داریم
چهار اره ارزان قیمت فقط به یک جهت کج می شوند و همگی از یک اهرم یا دستگیره در پشت اسلایدها استفاده می کنند که برای کج کردن اره آن را شل می کنید. در این ارزیابی برای یافتن بهترین اره میتر، هیچ کدام بهتر یا بدتر از دیگران نیستند. از میان اره‌های شیب‌دار دوگانه، بوش برای سهولت استفاده برنده واضحی است. رها کننده شیب به راحتی در جلوی دسته قرار دارد. همه اره ها از شما می خواهند که عملیات دوم را برای کج کردن اره در جهت مخالف انجام دهید. بار دیگر، بوش به دلیل قرار دادن این کنترل در جلو متمایز است. DeWalt به دلیل قرار دادن کنترل اریب در بالای ریل ها و آزاد کردن شیب در هر دو طرف، مقام دوم را در این رده کسب کرد. ماکیتا و هیتاچی و رونیکس دارای دستگیره هایی در پشت ریل هستند.

ما سوئیچ های دوسویه را ترجیح می دهیم
مهم این نیست که شما راست دست هستید یا چپ. شما باید بتوانید اره را با هر دو دست کار کنید زیرا دسترسی به تیغه امن نیست. کارکردن اره های Craftsman و Kobalt با دست چپ دشوار است زیرا دکمه قفل برای استفاده در سمت راست قرار داده شده است. ما سوئیچ هایی مانند سوئیچ هایی که در شیکاگو، ریوبی و دیوالت یافت می شوند را ترجیح می دهیم که دکمه قفل ندارند. حداقل قفل‌های اره‌های بوش و ماکیتا را می‌توان با هر دو دست در این آزمایش فشار داد تا بهترین اره میتر را پیدا کنید.

آیا چهار ریل بهتر است؟
ماکیتا و رونیکس تنها اره با دو جفت ریل است. ماکیتا ادعا می کند که این کار استحکام را افزایش می دهد و اره را فشرده تر می کند. ما نمی‌توانیم ادعای سفتی را تأیید کنیم، اما اره برش‌های فوق‌العاده صافی ایجاد می‌کند. طول کل جلو به عقب حدود 6 اینچ کوتاهتر از بوش است. با این حال، رد پای از جلوی پایه تا پشت سرسره کشیده تقریباً مشابه دیوالت در این ارزیابی بهترین اره چرخشی است.

ویژگی های دیگر که ارزش جستجو را دارد
محافظ تیغه ای که به راحتی قابل مشاهده است. این یک دردسر واقعی است که مجبور شوید هر بار که برشی ایجاد می کنید محافظ تیغه را بلند کنید تا تیغه را با علامت تراز کنید. این تنها کاری است که شما باید با همه اره های تک اریب و هیتاچی انجام دهید. هیچ یک محافظ تیغه ای ندارد که ما دوست داریم. اره های Bosch، DeWalt و Makita  و Ronix همگی دارای محافظ تیغه های عالی با دید خوب هستند.
تعویض آسان تیغه اگرچه تعویض تیغه ها کاری نیست که اغلب انجام دهید، ما اره هایی را ترجیح می دهیم که این کار را آسان می کنند. ماکیتا و رونیکس برای آچار تعویض تیغه فضای ذخیره‌سازی داخلی فراهم می‌کند و فرآیند تعویض تیغه سریع و شهودی است.

بهترین تیغه اره برای تریم
حتی بهترین نجار هم نمی تواند یک مفصل محکم را با تیغه اره کسل کننده برش دهد. روی یک تیغه تریم کاربید خوب برای جعبه میتر برقی خود سرمایه گذاری کنید. برچسب روی بسته بندی را بخوانید و تیغه ای را انتخاب کنید که برای برش متقاطع روی جعبه میتر برق طراحی شده است. یک تیغه 60 دندانه نازک باعث می شود حتی کم هزینه ترین جعبه میتر مانند یک قهرمان عمل کند.

نرده های بلند یک ویژگی مفید هستند
مطمئناً، همیشه می‌توانید برای افزایش ارتفاع، تخته‌ای را به حصار خود بچسبانید، اما داشتن یک نرده بلند در مواقعی که به آن نیاز دارید، خوب است. از میان اره‌هایی که بررسی کردیم، ماکیتا و کوبالت بلندترین نرده‌ها را دارند و پس از آن DeWalt و Bosch قرار دارند.

میتر اره ایمنی
استفاده از اره‌های میتر برقی ساده و ایمن هستند، اگر احتیاط‌ها و دستورالعمل‌های ارائه شده را رعایت کنید. برای خواندن و درک آنها وقت بگذارید. در اینجا چند مورد از مهم ترین اقدامات ایمنی وجود دارد:
وقتی تیغه را عوض می کنید یا از آن استفاده نمی کنید، اره را از برق بکشید.
انگشتان خود را حداقل 6 اینچ از مسیر تیغه نگه دارید. برخی از اره ها خطوطی برای نشان دادن منطقه خطر دارند.
هنگام استفاده از اره از عینک ایمنی و محافظ شنوایی استفاده کنید.
در حالی که تیغه در حال چرخش است به زیر آن نروید.
بگذارید تیغه در انتهای هر برش قبل از بلند کردن آن کاملاً متوقف شود.

قفل کردن میتر در برخی اره‌ها آسان‌تر است در همه اره‌های DeWalt و Makita، میتر را با سفت کردن دستگیره جلو قفل می‌کنید. در DeWalt شما میتر را به سادگی با فشار دادن روی دسته قفل می کنید. این سریع و آسان است. DeWalt همچنین دارای اهرم هایی در دو طرف دسته است که با کلیک کردن به پایین، همه گیره ها را آزاد می کند و به شما امکان می دهد هر زاویه ای را به راحتی تنظیم کنید.

سیستم رونیکس برای قفل کردن میتر حتی به تلاش کمتری نسبت به نیاز دارد، اما آنقدر منحصر به فرد است که آزمایش کنندگان باید در مورد نحوه استفاده از آن آموزش ببینند.

از گیره روی قطعات کوچک استفاده کنید
اگر بخواهید قطعه ای را کوتاهتر از 7 یا 8 سانتی    ببرید، چه می کنید. منطقه هندزفری؟ بهترین راه حل این است که در صورت امکان، طول های کوتاه را از تخته های بلندتر کوتاه کنید. با این حال، زمانی که باید یک قطعه قالب کوتاه را اصلاح کنید، از گیره‌هایی برای ثابت نگه داشتن آن استفاده کنید. حصار کمکی با فراهم کردن سطح گیره بهتر برای این کار مفید است. میترهای با کیفیت بهتری دریافت خواهید کرد زیرا قالب نمی تواند از تیغه جدا شود. و از برش بدون دست و ایمن تر مطمئن خواهید شد.

تنظیم دقیق برش ها
زاویه تیغه را کمی تنظیم کنید تا برش های میتر را به خوبی تنظیم کنید تا محکم شود. تنظیم کننده تیغه را تکان دهید و آن را در موقعیت خود نگه دارید تا زمانی که دسته قفل را سفت کنید.

اجازه دهید تیغه قبل از بلند کردن آن متوقف شود
برش را کامل کنید و سوئیچ را رها کنید. حالا کلید اینجاست. برای ایمنی، اجازه دهید تیغه قبل از اینکه آن را بالا بیاورید کاملاً متوقف شود.

با بیسبرد سریعتر مقابله کنید
اتصالات مقاوم برای قرنیز عالی به نظر می رسند، اما می توانند زمان بر باشند. به‌جای استفاده از اره مقابله‌ای، یاد بگیرید که با یک اره چرخدار کنار بیایید. این سریعتر است و برای پروفایل های قرنیز معمولی عالی عمل می کند.

پشتیبان گیری از قطعات کوچک و ظریف
برای جلوگیری از پرتاب شدن برش توسط تیغه، قطعات کوچک را با یک تخته قربانی پشتیبان بگیرید. اره را در انتهای برش نگه دارید تا تیغه کاملاً متوقف شود.

به دنبال حفره های جامد باشید
هر اره دارای سوراخ هایی برای زوایای میتر معمولی است. گیره‌های اره‌های ریوبی و بوش کمی «خوش‌کننده» هستند. شما باید دستگیره قفل میتر را سفت کنید تا مطمئن شوید که در آن قفل شده اید. اما زمانی که نیاز به تغییر زاویه میتر دارید، قابلیت تنظیم و قفل کردن میتر کسری از درجه از زوایای گیره به همان اندازه مهم است

تیغه را با علامت ردیف کنید
محافظ تیغه را با انگشت شست خود بلند کنید و یک لبه تیغه را به سمت پایین نگاه کنید تا برش خود را تراز کنید. احتیاط: هنگامی که برش را تراز می کنید، انگشتان خود را از روی سوئیچ بردارید. قطعه کار را محکم نگه دارید یا ببندید. سپس به تدریج محافظ تیغه را رها کنید و دست خود را به سمت سوئیچ برگردانید تا برش خود را ایجاد کنید

اره های دو طرفه

اره‌های دو مخروطی به شما این امکان را می‌دهند که بدون نیاز به تغییر جهت قطعه‌ای که برش می‌زنید، اریب‌های مخالف ایجاد کنید. این باعث صرفه جویی در زمان و رفع سردرگمی می شود. علاوه بر این، اره مورب دوگانه کیفیت را افزایش می دهد. همه چیز در مورد آنها دقیق تر و دقیق تر است. البته شما برای کیفیت بهتر هم از نظر هزینه و هم وزن هزینه می کنید.

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابزار پالادیوم