شیار زن برقی و مشخصات

 شیارزن

هنگام نصب کابل‌ها یا لوله‌ها، اغلب لازم است شکاف‌ها را در دیوار برش دهید و اینجاست که باید از شیارزن دیوار استفاده کنید. این ابزارها معمولاً برای برش‌دادن بتن، چوب یا گچ طراحی شده‌اند. این شیارزن‌ها از 2 تا 6 دیسک مجهز شده‌اند که می‌توانند تقریباً بدون زحمت هر ماده‌ای را برش دهند. این مدل‌ها معمولاً به دیسک‌های الماسی تکه‌شده مجهز هستند و تاحدودی می‌توانند در برابر هر کار برشی مقاومت کنند. شیارزن تک‌تیغ رونیکس، دو تیغ رونیکس و… نیز متداول‌ترین و پرکاربردترین نوع موجود در بازار هستند. در این مطلب درباره کاربرد و قیمت شیارزن مطالبی را ارائه خواهیم داد پس همراه ما باشید.

 

ویژگی‌های دستگاه شیارزن دیوار

 • عمق برش

عمق برش یک شیارزن را می‌توان با یک دستگیره تنظیم عمق تنظیم کرد. این محدوده بین 5-75 میلی‌متر در عمق است.

 • عرض برش

عرض برش را می‌توان از حدود 10 تا 40 میلی‌متر با حرکت واشرهای فاصله بین تیغه‌های دیسک تنظیم کرد.

 • تعداد دیسک‌ها

هرچه دیسک‌های بیشتری داشته باشید، استفاده از ابزار آسان‌تر است و شیار شما بیشتر دوام می‌آورد! دستگاه‌های شش دیسکی برای حرفه‌ای‌هایی که قصد دارند از شیارزن دیوار استفاده کنند، ایده‌آل است. برای استفاده در خانه، مدلی با 2 دیسک (حداکثر 4 دیسک) انتخاب کنید.

 • قطر دیسک

هر چه قطر بیشتر باشد، دستگاه قدرتمندتر است و البته هرچه دستگاه سریع‌تر و ایمن‌تر باشد، سنگین‌تر است!

 • استخراج گرد و غبار

دستگاه شیارزن دیوار، گرد و غبار و زباله زیادی تولید می‌کند؛ به همین دلیل است برخی از مدل‌ها به سیستمی مانند جاروبرقی متصل شده‌اند. پس هنگام پرس و جو برای قیمت شیارزن و خرید آن، مطمئن شوید که سیستم جمع‌آوری گرد و غبار شیارزن به اندازه کافی قدرتمند است تا گرد و غبار تولیدشده توسط دستگاه را جذب کند.

نحوه استفاده از شیارزن

مانند هر نوع کار برش یا حفاری، باید با انجام کارهای زیر شروع کنید:

 • آنچه می‌خواهید از دیوار عبور دهید؛ به‌عنوان مثال کابل‌های برق، لوله‌های آب‌رسانی یا لوله‌های فاضلاب
 • عمق تعقیب: براساس اندازه لوله شما
 • عرض تعقیب: همان مبنای عمق
 • مسیر کانال یا لوله از طریق دیوار یا دیوار جداکننده

هنگامی که کار خود را برنامه‌ریزی کردید، می‌توانید به ردیابی جایی که می‌خواهید کانال برود ادامه دهید. این کار را می‌توانید به هر طریقی که دوست دارید انجام داد: خط گچ، مداد و غیره. در این مرحله بسیار مراقب باشید؛ زیرا کیفیت طرح کلی شما بر کیفیت شکاف شما تأثیر می‌گذارد. یک شیار مستقیم ایجاد کنید و وقتی نوبت به برش می‌رسد، قطعاً می‌خواهید مسیر مستقیم و باریک را ادامه دهید. شایان ذکر است که برخی شیارزن‌های رده بالا حتی به لیزر برای کمک به برش‌های شما مجهز هستند.

نکات ایمنی هنگام استفاده از دستگاه شیارزن

راه‌های زیادی برای ایمن‌ماندن در هنگام استفاده از شیارزن وجود دارد:

در مرحله اول، از یک آشکارساز لوله استفاده کنید تا بررسی کنید که دیوار یا کفی که قصد برش‌دادن آن را دارید، کانال‌های برق یا لوله‌های گرمایشی و غیره نداشته باشد. همیشه از تجهیزات محافظ شخصی استفاده کنید که شامل محافظ شنوایی، عینک ایمنی، محافظ تنفسی و دستکش است. برای آسان‌ترکردن کار، شیارهای بسیار عمیق (تا 20 میلی‌متر) در مواد سخت را می‌توان در چند مرحله ایجاد کرد که با برش به‌تدریج عمق آن افزایش می‌یابد. کودکان و حیوانات خانگی را دور نگه دارید تا آسیب نبینید یا حداقل از آن‌ها محافظت کنید. مطمئن شوید که کابل برق شما خیلی دور وصل نشده باشد. شما می‌خواهید کانال خود را بدون ایجاد مانع یا خطر قطع کنید.

انواع شیارزن دیوار

وقتی صحبت از کابل‌کشی، خطوط آب و لوله‌ها می‌شود، شیارزن، ابزاری ایده‌آل است که معمولاً با دو دیسک الماسی کار می‌کند و در یک فاصله سفارشی نصب می‌شود. عمق برش را می‌توان آزادانه در یک محدوده تعریف‌شده تنظیم کرد. با استفاده از شیارزن دو شکاف موازی بریده می‌شود و نوار مرکزی باقی‌مانده با چکش و ابزار شکستن برداشته می‌شود.

شیارزن رونیکس

شیارزن رونیکس با دیسک‌های برش الماس با قطر 125 میلی‌متر و با استفاده از حلقه‌های فاصله‌دهنده، تا شیار 35 میلی‌متر را برش می‌دهند. عمق برش را می‌توان آزادانه از 10 تا 40 میلی‌متر انتخاب کرد. این شیارزن مجهز به موتور قدرتمند 1900 واتی، سرعت ثابت و دنده دوسرعته با کارایی بالا برای پیشرفت سریع کار است. با دیسک‌های برش الماس نوآورانه، می‌توان شیارهای دیوار را در یک مرحله کار با شیارزن رونیکس ایجاد کرد. این یک صرفه‌جویی در زمان عالی است. یکی دیگر از مزایای این برند شیارزن، هود آلومینیومی دایکاست مستحکم با رول‌های لاستیکی و موقعیت بهینه دسته برای هدایت راحت دستگاه است.

شیارزن تک تیغ رونیکس

همان‌طور که گفته شد، رونیکس طیف گسترده‌ای از دیسک‌های برش الماس برای شیارزن‌های دیواری دارد. دیسک‌هایی برای مصالح ساختمانی مختلف با ویژگی‌های برش متفاوت در قطرهای 125 میلی‌متر و 230 میلی‌متر موجود است. یک ویژگی خاص در شیارزن تک‌تیغ رونیکس، دیسک‌های برش الماس برای شکاف‌های دیواری با عرض 20 یا 30 میلی‌متر در یک مرحله کار است. قطر آن‌ها 125 میلی‌متر است و می‌توان از آن‌ها در ارتباط با برش دیواری استفاده کرد که صرفه‌جویی بسیار خوبی را در وقت خود به کاربران ارائه می‌دهند.

شیارزن دو تیغ رونیکس

شیارزن دو تیغ رونیکس برخلاف شیارزن تک‌تیغ رونیکس در هر ابعادی قابل برش است. قیمت شیارزن دوتیغه به‌دلیل این ویژگی بیشتر است که به‌منظور تهیه شیارها روی دیوارهای داخلی برای نصب پریزهای برق درون دیواری، مجراها، لوله‌های آب و غیره استفاده می‌شود. همچنین شیارزن رونیکس دارای یک کابل ایمنی انعطاف‌پذیر است.

قیمت شیارزن

برخی از شیارزن‌ها به یک موتور قدرتمند با قدرت کششی 2300 وات مجهز هستند که همه در یک محفظه بسیار کارآمد قرار گرفته‌اند. به لطف حلقه‌های فاصله‌دهنده کاملاً منطبق، اپراتورها می‌توانند دیسک‌های الماسی را به‌سرعت و به‌راحتی تعویض کنند که زمان راه‌اندازی به حداقل کاهش می‌یابد. شیارزن‌ها بهترین ابزار برای برش هستند و قیمت شیارزن نشان‌دهنده حداکثر سطح کارایی و کیفیت است. انواع شیارزن برش سریع و آسان شیارها را در بنایی ارائه می‌دهد. ترکیبی از شیارزن دیوار و سیستم دیسک الماس به لطف طراحی منحصربه‌فرد آن هر دو مرحله را هم‌زمان تکمیل می‌کنند و نتیجه نهایی یک شکاف دیواری است که دقیقاً برش شده و نیاز به بازسازی بسیار کمی دارد.

ابعاد

شیارزن‌های دیواری با دیسک‌های برش الماس RHODIUS LD402 با عرض 18 میلی‌متر و دیسک‌های RHODIUS LD404 با عرض 5/28 میلی‌متر سازگار است. کاربران می‌توانند قطر 125 میلی‌متر یا 150 میلی‌متر را انتخاب کنند. حداقل فاصله بین پوشش محافظ و دیسک برش الماس به اپراتورها اجازه می‌دهد تا 18 میلی‌متر کار کنند.

شیارزن دیوار: ایمن، سریع و تمیز

سیستم دیسک الماسی RHODIUS ALL IN ONE به لطف چیدمان نوآورانه‌اش که دارای چیدمان تکه‌ای از قطعات الماس است، دو مرحله را در یک مرحله ارائه می‌کند که برش دیوار و حذف مواد است و نتیجه نهایی یک شیار کاملاً برش‌شده بدون هیچ‌گونه کار مجدد است.

نکات مهم در خرید شیارزن

 • از مهم ترین نکاتی که لازم است در هنگام خرید این دستگاه مورد توجه قرار گیرد، توان و قدرت آن است. هر چه  قدرت دستگاه بالاتر باشد، از قیمت بالاتری نیز برخوردار است.
 • دومین موردی که از اهمیت بالایی در هنگام تهیه این دستگاه برخوردار می باشد، سرعت آن است. سرعت دستگاه باید به گونه ای باشد که کاربر بتواند به راحتی از آن استفاه نماید.
 • اکثر شیارزن ها به محفظه ضد گرد و غبار مجهز شده اند. برخورداری از این محفظه از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری می کند و طول عمر آن را بالا می برد.
 • سایز و ابعاد شیارزن تأثیر مستقیمی در قطر صفحه برش دستگاه دارد. صفحات برش ۱۲۵ و ۱۵۰ میلی متری بسیار رایج و پرکاربرد هستند و از آن ها برای کارهای ساختمانی استفاده می شود. بزرگترین سایز این صفحات برش به قطر ۲۳۰ میلی متر می باشد.
 • طراحی ارگونومیک و استاندارد یکی دیگر از مهم ترین نکات در خرید هر دستگاهی محسوب می شود. یک شیارزن باید مطابق با استانداردهای جهانی طراحی شود و از ساختاری ارگونومیک به خصوص در قسمت دسته برخوردار باشد تا کاربر به راحتی از آن استفاده نماید.

سخن پایانی

دستگاه شیارزن زمانی که هیچ فشاری وارد نمی‌شود، مصالح ساختمانی را به بهترین وجه برش می‌دهد و دستگاه تنها باید توسط اپراتور هدایت شود، سپس به‌سادگی با قدرت خود به جلو حرکت می‌کند. این نیز عاملی کلیدی در افزایش طول عمر محصول است. هنگام استفاده از شیارزن دیوار، مقررات ایمنی کار باید همیشه رعایت شود و از محافظ گوش، دستکش و عینک ایمنی باید استفاده شود و در آخر باید در نظر داشت که شیارزن‌های دیواری، ابزار برش ایده‌آل برای اجرای لوله‌ها، مجراها یا کابل‌ها هستند که برش‌های دقیق در آجر، بلوک و بنایی و… را می‌توان با استفاده از تیغه‌های دوقلوی آن به عرض و عمق مختلف تنظیم کرد. همچنین برای استفاده از شیارزن به دلیل گرد و غبار آن، دستگاه غبارگیر توصیه می‌شود.

برگرفته از وب سایت ابزار تیم

برای خرید شیار زن و کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابزار پالادیوم