loader image
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

راهنمای خرید فازمتر

فازمتر چیست؟

پیش از بررسی راهنمای خرید فازمتر و انواع آن، بهتر است به توضیح کلی درباره این ابزار کاربردی بپردازیم. همانطور که در ابتدا به این موضوع پرداختیم، فازمتر یکی از ملزومات هر جعبه ابزاری است. استفاده از فازمتر ساده ترین روش آزمایش وجود جریان برق متناوب (AC) است. پیچ گوشتی فازمتر از ساده ترین انواع فازمتر به شمار می آید.

از این ابزار علاوه بر تشخیص هادی فاز از هادی خنثی، می توان به عنوان پیچ گوشتی ساده نیز استفاده کرد. لازم به ذکر است که فازمتر یکی از انواع ابزار دستی ضروری برای متخصصان برق است. همچنین وزن سبک، حمل آسان و قیمت ارزان فازمتر، از عواملی هستند که موجب شده است فازمتر به خوبی جای دستگاه مولتی را بگیرد.

فازمتر چگونه کار می کند؟

در این بخش از مقاله راهنمای خرید فازمتر به نحوه کار با فازمتر می پردازیم. در ابتدا باید بدانید که نوک این ابزار به صورت کاملاً مستقیم باید به سیم یا وسیله الکتریکی مورد نظر متصل باشد. همچنین انگشت شما باید بر روی قسمت انتهایی این ابزار که فلزی است قرار بگیرد. با انجام این کار یک اختلاف پتانسیل به وجود می آید که موجب روشن شدن چراغ فازمتر می شود.

شاید بدانید که بدن انسان از اختلاف پتانسیل منفی برخوردار است و به عنوان قطب منفی، برای مقاومت بالای فازمتر مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه هنگامی که فازمتر داخل پریز می شود، الکترون های کمی با با عبور از مقاومت فازمتر به بدن انسان می رسند. همچنین بر اثر این موضوع، با کمترین جریانی که عبور می کند، لامپ فازمتر روشن می شود.

 

 

جهت خرید فازمتر و پیچ گوشتی کسب اطلاعات بیشنر اینجا را کلیلک کنید

 

انواع فازمتر

انواع فازمتر برق در گستره وسیعی تولید و به بازار عرضه می شوند. در ادامه این بخش از مقاله راهنمای خرید فازمتر به بررسی انواع این محصول و ویژگی های آن می پردازیم. هدف ما از بررسی انواع فازمتر این است که شما بهترین فازمتر را مطابق با کاربرد مورد نظر خود انتخاب نمایید.

فازمتر ساده

فازمتر تماسی یا معمولی که با نام فازمتر ساده نیز شناخته می شود، معمولاً مصارف خانگی دارد. با استفاده از این فازمتر نیازی نیست که سیم مورد نظر لخت شود و همچنین خطرات ناشی از برق گرفتگی کاهش می یابد. نحوه کار با فازمتر معمولی به گونه ای است که ابتدا این ابزار را تا زمانی که محل ولتاژ مشخص شود، در نزدیکی سیم به حرکت درمی آورید.

این فازمتر از قابلیت پیدا کردن سیم هایی که درون دیوار قرار گرفته اند، برخوردار است. لازم به ذکر است که استفاده از این فازمتر برای کابل هایی که روکش ضخیمی دارند و همچنین مدارهایی که جریان مستقیم (DC) دارند، گزینه مناسبی نیست. زیرا این فازمتر تنها جهت اندازه گیری میدان الکتریکی کاربرد دارد.

فازمتر یک سر تماسه و فازمتر دو سر تماسه از انواع فازمتر ساده محسوب می شوند. برای استفاده از انواع فازمتر یک سر تماسه، باید انگشت شما در یک طرف فازمتر قرار بگیرد تا مدار بسته شود و در نتیجه فازمتر کار کند. در فازمترهای دوسر تماسه نیز به جای به کارگیری انگشت دست، از یک سیم استفاده می شود که در انتهای فازمتر قرار دارد. این سیم به عنوان اتصال دوم عمل می کند و به زمین متصل می شود.

حال اگر بخواهیم این دو فازمتر را با یکدیگر مقایسه کنیم، پیشنهاد ما به شما فازمتر دوسر تماسه است. زیرا این فازمتر ایمنی بالاتری دارد و امکان خطر برق گرفتگی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 

فازمتر دیجیتال

فازمتر دیجیتال از دیگر انواع رایج این ابزار است که از نشانگر دیجیتال برخوردار است. طرز کار فازمتر دیجیتال به گونه ای است که مقدار ولتاژ و جریان الکتریکی را بر روی نمایشگر خود درج می نماید. با استفاده از فازمتر دیجیتال بدون هیچگونه تماسی می توان ولتاژهای ۱۲ تا ۲۰۰ ولت را تشخیص داد.

همچنین این فازمتر در میزان تعیین ولتاژ با دقت بسیار بالایی کار می کند. لازم به ذکر است که با این فازمتر می توان میزان ولتاژ هر دو جریان برق AC و DC را تشخیص داد. انتخاب بهترین فازمتر دیجیتال به دلیل این که با دست شما هیچگونه تماسی ندارد، ایمن تر از انواع فازمتر ساده است.

 

فازمتر القایی

از دیگر انواع فازمتر می توان به فازمتر القایی اشاره نمود. فازمتر القایی بدون هیچگونه تماس مستقیمی با سیم یا مدار، توسط یک حسگر می تواند تغییرات میدان الکتریکی را مورد بررسی قرار دهد. از این رو به آسانی می تواند وجود یا عدم وجود ولتاژ را تشخیص دهد.

لازم به ذکر است که استفاده از فازمتر القایی، خطر برق گرفتگی ناشی از جریان برق را به حداقل می رساند. همچنین یکی از اصلی ترین دلایلی که این خطر را کاهش می دهد، این است که شما تماس مستقیمی با جریان برق ندارید.

اجزای فازمتر

در این بخش از مقاله راهنمای خرید فازمتر به اجزای تشکیل دهنده این ابزار اشاره خواهیم کرد:

  • میله فلزی
  • کلاهک فلزی
  • فنر و لامپ نئونی فازمتر
  • دسته فازمتر
  • مقاومت فازمتر

نکات مهم خرید بهترین فازمتر

خرید بهترین فازمتر مستلزم رعایت نکات قابل توجهی است. در ادامه این بخش از مقاله راهنمای خرید فازمتر شما را با معیارهای خرید بهترین فازمتر آشنا خواهیم نمود.

نوع فازمتر

همانطور که به انواع فازمتر برق و نحوه کارکرد هر یک از آنها پرداختیم، شما باید با توجه به کاربرد مورد نظر خود، متناسب ترین نوع این ابزار را انتخاب نمایید. اگر میزان ولتاژ عبوری از وسیله مورد نظر اهمیت زیادی برای شما ندارد، انتخاب فازمتر ساده برای شما مناسب است. اما اگر برعکس، مقدار جریان ولتاژ عبوری برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، پیشنهاد ما به شما خرید فازمتر دیجیتالی است.

علاوه بر این، در برخی از شرایط که امکان دسترسی به سیم برق وجود ندارد، خرید فازمتر القایی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

اندازه فازمتر

فازمترها نیز مانند ابزار دیگر در ابعاد و اندازه های گوناگونی تولید می شوند. در نتیجه هنگام خرید فازمتر با توجه به اندازه پیچ و ترمینال مورد نظر خود، نسبت به به خرید این محصول اقدام نمایید. لازم است بدانید که اگر انتخاب شما یک برند خاص است، بهتر است تمامی اندازه های فازمتر را خریداری نمایید.

ایمنی فازمتر

اگر اقدام به خرید فازمتر تماسی نموده اید، به استاندارد بودن ایمنی اندازه گیری ولتاژ توجه نمایید. همچنین حداکثر دامنه ولتاژ فازمتر از دیگر نکات مهمی است که هنگام خرید این ابزار باید به آن توجه داشته باشید تا بدین ترتیب ابزار ایمن باشد.

طراحی و جنس فازمتر

هنگام خرید این محصول به این نکته توجه داشته باشید که دسته فازمتر ضدلغزش باشد تا بتوانید به آسانی از این محصول استفاده نمایید. برخی از انواع فازمترها از گیره برخوردار هستند تا برق کاران بتوانند آنها از لباس خود آویزان کنند. همچنین اگر قصد خرید فازمتری را دارید که علاوه بر تشخیص ولتاژ برق، به جای پیچ گوشتی از آن استفاده کنید، به سری آن نیز باید توجه داشته باشید.

فازمترها با سری های دوسو و چهارسو تولید و به بازار ارئه می شوند. توجه داشته باشید فازمتری را انتخاب کنید که از وزن سبکی برخوردار باشد. جنس و متریال های استفاده شده در ساختار فازمتر از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که جنس فازمتر از فلزات بادوام و ضدزنگ باشد.

لامپ فازمتر

نوع لامپ فازمتر از دیگر پارامترهای مهم در هنگام خرید فازمتر است. فازمترهای ساده و قدیمی چراغ های معمولی و روشنایی کمتری دارند. همچنین در ساختار انواع فازمتر جدید از لامپ های نئونی استفاده می شود. از این رو در موقعیت های پرنور و کم نور در حین انجام کار نوسان ندارند و به آسانی قابل تشخیص هستند.

قیمت فازمتر

قیمت فازمتر از دیگر فاکتورهای مهم در خرید این ابزار است. پیش از خرید فازمتر بهتر است که میزان بودجه خود را درنظر بگیرید. با مشخص بودن بودجه برای خرید فازمتر، مدل های انتخابی شما محدود به موردهای خاصی می شود و موارد اضافی دیگر این محصول از انتخاب شما حذف می گردد. در نتیجه خرید آسان تری را می توانید انجام دهید.

برگرفته از سایت راندو

 

جهت خرید فازمتر و پیچ گوشتی کسب اطلاعات بیشنر اینجا را کلیلک کنید

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما هم اکنون آفلاین هستید