loader image
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

راهنمای خرید اره میزی

اره میزی یکی از هزینه بر ترین و مهم‌ترین ابزار کار نجاری است که در بیشتر فروشگاه‌های ابزار فروشی در انواع مختلف در انواع برند ها  وجود دارد؛ به این ترتیب برای خرید اره میزی مناسب کارتان باید اطلاعات کافی داشته باشید. درگذشته اره میزی با توجه به اهمیت کم آن بر روی دستگاه‌های مانند دو کاره، سه کاره، پنج کاره، هفت کاره نصب می‌شد. با توجه به قرار گرفتن اره میزی در گوشه‌ای از دستگاه‌های چند منظوره و فضای بسیار کمی که برای صفحه و گونیای دستگاه در نظر گرفته می‌شود، قاعدتاً از این بخش از دستگاه و ظرفیت‌های بسیار عالی آن کمتر استفاده می‌شود. به‌راستی استفاده از اره میزی بر روی دستگاه‌های چند منظوره بسیار مشکل است.

پس از گذشت زمان و ورود صفحه‌های چوبی و MDF به بازار نیاز به استفاده از اره میزی بیشتر احساس شد. کم‌کم تولیدکنندگان تجهیزات امکانات و قابلیت‌های بیشتری برای اره میزی در نظر گرفتند به‌گونه‌ای که به‌جرئت می‌توان گفت در کارگاه‌های مدرن نبود این دستگاه عملاً فعالیت‌های یک کارگاه را با مشکل مواجه می‌کند و به‌عنوان یک دستگاه کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین وجود صفحات ام دی اف و پلای وود شما را مجبور می‌کند که از یک دستگاه مخصوص برای برش این صفحات استفاده کنید.

اره میزی یک ابزار نجاری است که از تیغ اره‌ دیسکی (دایره‌ای) تشکیل شده و این تیغه با استفاده از موتور الکتریکی و تسمه و فولی با سرعت زیاد به چرخش در می‌آید. البته در برخی مدل‌های جدید و صنعتی، این انتقال نیرو توسط گیربکس انجام می‌شود. در اره میزی تیغه از بالای میز بیرون زده است و اپراتور می‌تواند با حرکت چوب به‌موازات تیغه، عملیات برش را انجام دهد. در اکثر اره‌های میزی مدرن، عمق برش با کمک اهرم تنظیم ارتفاع و حرکت دادن تیغه به بالا و پایین تغییر می‌کند.

هر چه برآمدگی‌های تیغه بالاتر از سطح میز باشد، برش عمیق‌تر خواهد بود. در مدل‌های اولیه اره میزی، تیغ فقط به بالا و پایین حرکت می‌کرد؛ اما در مدل‌های جدید امکان تغییر جهت تیغه برای برش زاویه هم وجود دارد

انواع اره میزی

 

اره‌های میزی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند و شما می‌توانید با توجه به نوع و حجم کارتان از اره میزی موردنیازتان استفاده کنید. خواه شما این کار را به‌عنوان بخشی از کار و کسب خود انجام دهید یا برای لذت بردن از چوب نجاری می‌کنید، این دستگاه یک ابزار سودمند برای کارگاه شما خواهد بود. اره‌های میزی کمک می‌کنند تا چوب را دقیق و تمیز و راحت برش دهیم. اره میزی انواع مختلفی دارد که در اینجا معرفی میگردد

اره میزی ایستاده یا پایه‌دار

اره میزی پایه دار از بزرگ‌ترین انواع آن هستند. این اره به طور معمول یک میزی چدنی سنگین و یک سطح کاملاً صاف دارد. موتور آن درون محفظه‌ای در زیر میز اره نصب شده و محور ها و دنده‌های اره برای کار های سنگین و دقیق بسیار مناسب هستند. این دستگاه معمولاً یک موتور 3HP تا 5HP دارند.

اره میزی قابل حمل

این اره ترکیبی از اره قابل حمل و ایستاده بوده و بسته به نوع آن و شرکت سازنده ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. برخی از اره های ترکیبی شامل یک میز اره اصلی چدنی، محوهای سنگین، دنده و پایه است که ویژگی‌های مثبت اره ایستاده را برای کاربر فراهم می‌کند برای مثال در همان ارتفاع کار به عنوان یک اره ایستاده می‌توان از این نوع اره ترکیبی استفاده کرد. موتور اره ترکیبی معمولاً کمتر از دو اسب بخار است.

ویژگی‌های مهم اره میزی

فنس

فنس اره میزی باید دقیق ( در تمام طول کار کاملاً موازی با تیغه اره باقی بماند) و به راحتی قابل تنظیم باشد. اگر فنس در هنگام استفاده دچار لغزش شود می‌تواند باعث قفل شدن تیغه اره در چوب و همچنین قلاب کردن قطعه کار شود. البته باید این نکته را هم در نظر داشت که فنس بسیار محکم که به سختی در طول لبه جلو و عقب اره تنظیم شود، به غیر از خسته کردن کاربر حین کار می‌تواند موجب موقعیت‌های خطرناک شود.

یکی از مدل های محبوب فنس، گونیای مدل T است. فنس T شکل دارای میله سنگین یا لوله مربعی متصل به جلوی میز و یک فنس عریض و دو طرفه است که در بالای میز قرار می‌گیرد. مکانیسم قفل در جلوی گونیا روی نوار یا لوله در هر موقعیتی در امتداد بالای میز قفل می‌شود و می‌توان آن را به صورت میکرو تنظیم کرد تا همیشه موازی با تیغه باقی بماند.

هنگام انتخاب اره زمان زیادی برای بررسی فنس اختصاص دهید. اگر اره ای پیدا کردید که به آسانی جا به جا شده و محکم قفل می‌شود و تا پایان کار به همراه تیغه به درستی حرکت می‌کند این اره می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. در صورتی که اره میزی بدون فنس انتخاب کنید به احتمال زیاد به هنگام کار کردن با آن دچار مشکل می‌شوید.

چرخش

معمولا تنظیم زاویه 0 تا 45 درجه در بسیاری از اره میزی‌ها ، تیغه را به سمت راست چرخانده اما برخی از انواع اره میزی ایستاده از مکانیسم چرخش به چپ استفاده می‌کنند. از آنجایی که در اکثر عملیات برش فنس در سمت راست تیغه قرار می‌گیرد، چرخش به چپ به طور کلی ایمن‌تر است. زاویه چرخش چپ در بالای تیغه دور از فنس و تیغه را از احتمال خراب کردن قطعه کار بین زاویه تیغه و فنس دور نگه می‌دارد. بعضی از مردم عادت به استفاده از تیغه‌های چرخش به راست دارند و چرخش به چپ را یک تنظیم دشوار می‌دانند.

سیستم جمع آوری خاک اره

اره میزی خاک اره زیادی تولید می‌کند که این خاک اره و گردوغبار با استفاده از سیستم جمع آوری خاک اره قابل جمع شدن است. بیشتر اره‌های ایستاده محفظه‌ای برای جمع آوری گرد و غبار دارد اما اره‌های ترکیبی یا پرتابل معمولا محفظه‌ای برای جمع آوری گردوغبار ندارند. پس این نکته‌ای است که در انتخاب اره میزی باید مدنظر قرار دهید.

نقاله زاویه زن

یکی از ویژگی‌های مهم در انواع اره میزی، نقاله زاویه زنی است. نقاله زاویه زنی باید محکم باشد تا بتوان با استفاده از آن زاویه‌ها را به راحتی تنظیم کرد و هنگامی که زاویه‌ها در محل مشخص قفل شده اند، ثابت بماند. نقاله زاویه زنی باید به راحتی در شکاف‌های نقاله حرکت کند. اگر نقاله زاویه زنی در هنگام حرکت گیر کند زاویه موردنظر ممکن است تغییر کند و در نتیجه کار خراب خواهد شد.

موارد ایمنی دستگاه

سوئیچ پدالی

این مورد به شما اجازه می‌دهد تا اره را با پا یا زانوی خود خاموش کرده و دست خود را از قطعه کار دور نگه‌دارید.

تیغ جداکننده

این تیغه فلزی درست در پشت تیغ اره است و به پهنای تیغ اره است. همان‌طور که دو قطعه برش خورده و از تیغ اره عبور می‌کنند، تیغه جدا کننده از چسبیدن مجدد چوب، گیر کردن یا حتی برگشت قطعه کار و آسیب به کاربر جلوگیری می‌کند.

محافظ تیغه

اکثر اره میزی‌ها محافظ تیغه دارند که یک قطعه ی تک یا دو تایی از جنس پلاستیک بوده که بالای تیغه قرار می‌گیرد و آن را پوشش می‌دهد تا از تماس ناگهانی دست یا بدن با تیغه جلوگیری شود. بعضی از محافظ‌های  تیغه به گونه‌ای طراحی شده اند که موقع کار از کاربر محافظت کرده و او را محدود نمی‌کند اما برخی دیگر طراحی اصولی ندارند و ممکن است اوپراتور را حین کار محدود کند.

ترمز تیغه

برخی از انواع تولیدکننده میز اره سیستم ترمزی در محصولاتش به کار برده که در صورت تماس قسمتی از بدن با تیغه، تیغه را متوقف می‌کند. این سیستم به خاطر جلوگیری از آسیب به کاربر، تعبیه شده است

 

نکته های خرید اره میزی نجاری یا اره رومیزی

اره میزی‌های خانگی و کارگاهی کوچک در بازار ایران توسط برندهای مختلف وارد کشور می‌شود. قیمت این دستگاه از 5 میلیون تومان تا25 میلیون تومان با توجه به نوع برند امکانات و کیفیت آن متفاوت است. شما می‌توانید بر اساس میزان بودجه و نوع کارایی که مدنظر دارید اره مناسبی را خرید کنید. همیشه پیشنهاد ما به شما این است که کمی هزینه بیشتر برای خرید یک محصول در نظر بگیرید تا در آینده بعد از گسترش فعالیت‌هایتان افسوس انتخاب اشتباه خود را نخورید.

برندهای آاگ، آینهل، بوش، دیوالت، رونیکس، ماکیتا، متابو، محک، کرون و… در حال حاضر اره میزی‌های مختلفی را وارد کشور کردند و شما با انتخاب یکی از محصولات این برندها می‌توانید اره میزی مناسب خود تهیه کنید.

برای دستگاهی مانند اره میزی باید بودجه و هزینه مناسب در نظر داشته باشید به عبارتی اگر قرار است با هزینه کم یک دستگاه اره میزی بخرید، بهتر است این کار را انجام ندهید. همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌های ارزان قیمت موجود در بازار دقت و قدرت کافی برای انجام کارهای شما را ندارند.

 نکته مهم منطقی نیست دستگاهی خریداری کنید که نتواند زوایای موردنظرتان را دقیق برش دهد.

 

برای خرید اره اره میزی و کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما هم اکنون آفلاین هستید