جعبه بکس چیست و چه کاربردی دارد؟

جعبه باکس در واقع یک جعبه ی مخصوص می باشد و در آن انواع آچار و انواع سری بکس را نگه داری می کنند و این آچارها برای باز و بسته شدن انواع پیچ و مهره مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به آچارهای قرار گرفته در این جعبه، باید دارای کیفیت و جنس بسیار مناسبی باشد و بتوانید به راحتی آچارها را در آن قرار دهید و در مواقع لازم استفاده کنید و یا بطور خلاصه میشه گفت جعبه بکس جعبه ای است که در ان یک جغجغه و یک اچار گشتاور قرار دارد.که نسبت به تعداد پارچه های ان تعداد زیادی قطعات سری وجود دارد که برای باز یا بسته کردن پیچ و مهره استفاده میشود.
 کارایی جعبه بکس
 این ابزار برای تعمیرات خودرو نیز بسیار کاربردی است و معمولا توصیه می‌شود که هر کسی در اتومبیل خود یک جعبه بکس برای حل برخی مشکلات فنی خودرو داشته باشد. برخی از جعبه بکس‌ها دارای دسته‌های کمکی هندلی و تی شکل هستند که می‌توانند به فرد کمک کنند تا به نقاط سخت مانند شمع خودرو و موتورسیکلت دسترسی داشته و مشکلات مرتبط با آن‌ها را رفع نمایند. به طور کلی از ابزارآلات داخل جعبه بکس برای باز و بسته کردن مهره‌ها استفاده می‌شود.

درایو بکس

بکس دارای درایو با سایز های مختلف 1.2 ، 1.4 و 3.4 اینچ است و به دو صورت بکس بلند و بکس کوتاه تولید می شوند . کاربرد بکس بلند برای مهره هایی که بلند و یا پیچ هایی که فرو رفتند می باشد که تقسیم بندی آن ها به صورت 6 پر و یا 12 پر است . بر روی دسته جغجغه یک ضامن قرار دارد که باز و بسته کردن مهره ها را برای کاربر فراهم می کند و ضامن آن ، جهش چرخش گیربکس را تغییر می هد . بکس های جغجغه ای انعطاف پذیری بسیار زیادی دارند و با متصل شدن به آچار بکس در فضاهایی که دسترسی دشواری دارند به کار گرفته می شوند همچنین بکس های جغجغه ای به صورت لقلقه ای و مفصل دار کاربرد دارند . بکس شمع که برای بدنه شمع خودرو است  یک نوع بکس بلند  و دارای یک واشر می باشد و از طریق آن می توان شمع خود را به راحتی بیرون کشید

آچار بکس یا آچار جغجغه چیست ؟

آچار بکس یکی از قطعات های پر کاربردیست که داخل هر جعبه بکسی قرار دارد و هر نوع بکسی به آن متصل می شود نکته : در حین استفاده از آچار بکس ، به سایز سری بکس و با مهره یا پیچ توجه  ویژه ای داشته باشید . با استفاده از آچار بکس جغجغه ای ، سرعت کار افزایش می یابد و انرژی منتقل شده به پیچ نیز بیشتر می شود ، چرا که آچار بکس جغجغه ای ، دارای یک جغجغه است . آچار جغجغه به این صورت کار می کند که در صورتی که جعبه ی سمت چپ بسته شود، در جهت مخالف (راست) به صورت جغجغه و یا بالعکس برمی گردد. البته در بعضی از آچارها ، کلید ضامن دار به سادگی کار می کند و دارای توانایی جغجغه ای نمی باشد و باید به همان اندازه که فضا و حرکت دست اجازه می دهد استفاده شود و بعد می توانید آچار را بر روی مهره قرار بدهید و آن را باز و یا بسته کند.

محتویات جعبه بکس

اصلی‌ترین محتویات جعبه بکس‌های مختلف در تعداد قطعات یا به اصطلاح تعداد پارچه‌های آن‌هاست. قطعات مشترکی که در تمام جعبه بکس‌ها، از تمام برندها وجود دارند به شرح زیر می‌باشند:

آچار گشتاورسنج

این ابزار که با نام ترکمتر نیز شناخته می‌شود، وسیله‌ای برای سنجش میزان محکم بودن پیچ و مهره‌ها می‌باشذ. بدین صورت که از بیش از حد محکم بودن اتصالات و همچنین از شل بسته شدن اطلاعات جلوگیری می‌کند.

بکس جغجغه‌ای

یکی دیگر از قطعاتی که در تمام جعبه بکس‌ها وجود دارد، بکس جغجغه‌ای است. این وسیله دارای سایز درایوهای مختلفی است و با اتصال بر روی بکس به سادگی قابل استفاده است.

رابط بکس

این قطعه همانطور که از نامش نیز پیداست، رابط بین آچار بکس و بکس جغجغه‌ای است و این دو را به هم متصل می‌کند.

دسته بکس

از این وسیله برای آزاد کردن پیچ و مهره‌های گیر کرده یا بسیار سخت استفاده می‌شود.

بکس انعطاف‌پذیر

از این وسیله برای فضاهای کوچک، تنگ و زاویه‌دار استفاده می‌شود. تنها کافیست بکس انعطاف‌پذیر را به آچار بکس متصل کنید.

بکس شمع

این وسیله دارای بدنه‌ای بلند و دارای واشر است که از آن برای بیرون کشیدن شمع خودرو استفاده می‌شود.

بکس فشار قوی

این بکس از سایر بکس‌های موجود در جعبه، تیره‌تر بوده، دیواره ضخیم‌تری دارد و مناسب بکس‌های برقی و بادی است.

تبدیل بکس

از این وسیله جهت ایجاد تناسب بین یک بکس با درایو دسته بکس استفاده می‌شود.

تبدیل لقلقه ای

سبب تبدیل آچار بکس به یک بکس جغجغه ای شده و با انعطاف پذیری بالایی که دارد، چرخش پیچ را در فضاهای محدود، راحتتر خواهد کرد.

آچار بکس

دسته‌ای کمکی برای باز و بسته کردن انواع پیچ‌ها می‌باشد.

پیچ گوشتی بکس

این قطعه نیز نوعی پیچ گوشتی است که از آن برای باز و بسته کردن پیچ‌های ستاره‌ای، سرتخت و همچنین شش گوش استفاده می‌شود.

بکس تکی

این قطعه با اتصال به آچار بکس جغجغه‌ای و یا آچار ترکمتر، امکان باز و بسته کردن انواع پیچ و مهره را فراهم می‌کند.

شکل پایه جعبه بکس

جعبه این ابزار در یک سمت خود دارای یک دستگیره و در طرف دیگر دارای بخشی به نام جغجغه با یک زبانه‌ چهار‌ ضلعی منظم است که به قسمت سری یا بکس آچار متصل می ‌شود. سری آچار استوانه‌ ای شکل بوده و از یک سمت شامل حفره‌ ای به شکل چهار‌ ضلعی منظم برای جای زبانه‌ جغجغه و از سمت دیگر حفره ‌ای به شکل گل پیچ ۴، ۶، ۸ یا ۱۲ ضلعی و با اندازه‌ های متفاوت بر اساس اینچ یا میلی‌ متر است.

اندازه‌ حفره‌ دوم در سری یا بکس به نوع و اندازه‌ مهره یا پیچ مورد نظر بستگی داشته و سری با توجه به آن انتخاب می‌ شود.

پایه یا دسته‌ آچار بکس در قسمت جغجغه دارای سیستمی شامل ساچمه و فنر بوده و عمل بازگشت اهرم ابزار به جای اول خود بدون جدا کردن آن از مهره را ممکن می‌ کند. این ویژگی باز و بسته کردن پیچ‌ های درون موتور یا سایر وسیله‌ ها که دسترسی به آن‌ ها دشوار است را بسیار آسان ‌تر کرده و زمان صرف شده برای انجام کار را کاهش می ‌دهد.

همان‌ طور که اشاره شده در یک سمت سری آچار بکس حفره ‌ای چهار‌ ضلغی وجود دارد. بسته به ابعاد سری یا بکس، سایز این حفره متفاوت بوده و ۱/۴، ۳/۸، ۱/۲ یا ۳/۴ اینچ است. این مسئله موجب تنوع در شکل و اندازه سری‌ ها شده و قابلیت پاسخگویی به نیاز‌ ها را در این ابزار بیشتر می‌ کند.

جنس ابزار وآچار جعبه بکس

این آچار‌ ها از نظر جنس مواد سازنده به دو گروه آلیاژ کروم و آلیاژ فولاد تقسیم می ‌شوند. آچار‌ های آلیاژ کروم از جنس کروم – وانادیوم بوده و در ساخت آچار‌ های بکس معمولی مورد استفاده قرار گرفته و توسط نیکل آبکاری می‌ شوند. این گروه از آچار‌ های بکس با جلای آینه‌ ای و رنگ روشن خود قابل شناسایی هستنآچار‌ های بکس آلیاژ فولاد برای استفاده در گشتاور‌ های بالا مناسب بوده و با رنگ تیره و مات از انواع آلیاژ کروم قابل تشخیص هستند.

توجه داشته باشید

هنگامى كه يك جعبه بكس مى خريد حتما به اين نكته دقت كنيد كه هر دو نوع سوكت را داشته باشد تا براى مواقعى كه نياز به عمق زياد داريد و سواكت مى بايست در يك عمق بيشترى فرو رود با مشكل مواجه نشويد. مخصوصا كسانى كه تعميرات اتومبيل دارند با ساكت هاى عميق بيشتر كار دارند.

در مواقعى كه عمق مورد نظر از حد خاصى بالاتر مى رود و حتى با سوكت هاى‌عميق نيز نمى توان به آن دسترسى داشت مى بايست از يك رابط استفاده كنيد كه معمولا در جعبه بكس هاى با كيفيت تر قرار داده مى شود

در كنار موارد بالا مى بايست به اين نكته نيز دقت كنيد كه جعبه بكسى انتخاب كنيد كه ساكت هاى آن از نوع دوازده گوش باشند زيرا مى توانند نيروى بيشترى را نسبت به نوع شش گوش خود تحمل كنند. يك مهره شش گوش را هم مى توان با استفاده از ساكت هاى شش گوش باز نمود و هم مى توان با استفاده از ساكت هاى دوازده گوش باز نمود ولى بايد دقت نمود كه ساكت هاى دوازده گوش تحمل نيروى بالاترى نسبت به شش گوش دارند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید جعبه بکس اینجا را کلیک کنید

 

 

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابزار پالادیوم