تفاوت کارواش دینامی و ذغالی در چیست ؟

اگر شما هم به میزان زیادی به پاکیزگی اهمیت می‌دهید و در عین حال، زمان نیز برای شما بسیار ارزش دارد، خریدن یک کارواش خانگی بهترین راه‌ حل موجود در پیش روی شماست.
اما اگر مدل نامناسبی برای کار خود انتخاب کنید، ممکن است علیرغم هدر دادن وقت و سرمایه، شاهد کارایی مورد دلخواه نباشید و نا‌امید شوید.

موتورهای دینامی و ذغالی هر دو قدرت کافی برای شستشوی کامل سطوح ساده را فراهم می کنند، اما تفاوت های اساسی بین این دو ابزار‌های برقی نقش اساسی در انتخاب شما برای خرید کارواش خانگی دارد. تفاوت های جزئی در طراحی این دو موتور تاثیر بسیار مهمی در پاسخ به نیاز‌های شخصی شما در خرید آن خواهد گذاشت.

برای افرادی که به طور مکرر مشغول شست و شوی سطوحی مانند پاسیو و حیاط و یا خودرو خود هستند، یک موتور دینامی می‌تواند بهترین گزینه برای شست و شوی کامل و دقیق باشد، اما اندازه و وزن این نوع موتور، تحرک آن را تا حد زیادی محدود می کند. موتورهای ذغالی جمع و جورتر و قابل حمل‌تر هستند، اما این نوع فاقد راندمانی هستند که در موتورهای دینامی دریافت می‌کنید.

یکی از رایج ترین دسته بندی ها برای کارواش ها بر اساس نوع موتور است که بر این اساس می توان آن ها را به دو دسته کارواش دینامی و کارواش ذغالی تقسیم کرد برای اینکه بتوانید کارواش خانگی مناسب خود را خریداری کنید باید تفاوت کارواش ذغالی و دینامی را بدانید و سپس با مقایسه کارواش ذغالی با دینامی تصمیم بگیرید برای کاری که قصد انجام آن را دارید کدام یک از کارواش ذغالی یا دینامی بهتر هستند.

 

موتور کارواش  دینامی

دینام وسیله ای است که کاربرد بسیاری دارد که از جمله موارد استفاده آن می توان به خودرو ها اشاره کرد.موتور های دینامی با توجه به منبع تغذیه خود به دونوع موتور القایی تک فار و موتور القایی سه فاز تقسیم می شوند و در تعداد سیم پیچ ها و اجزای داخلی تفاوت های جزیی نیز با یکدیگر دارند.دینام ها اجزای مختلفی دارند که برای درک بهتر عملکرد آن ها در کارواش ها باید اجزای آن را بشناسید.

موتور کارواش  ذغالی

همان طور که از نام این موتور مشخص است به موتور هایی که دارای ذغال هستند موتور ذغالی می گویند. موتور های ذغالی شباهت بسیاری به موتور های القایی دارند اما تفاوت هایی نیز دارند یکی از این تفاوت ها مرتبط با روتور یا ارمیچر است به طوری که در مدل ذغالی ارمیچر دارای سیم پیچی می باشد، در صورتی که آرمیچر موتورهای دینامی بیشتر به صورت هسته ای هستند هم چنین کموتاتور یکی از اجزایی است که فقط در موتورهای ذغالی وجود دارد و به طور کلی وظیفه اصلی کموتاتور یا کالکتور همان انتقال جریان بین قسمت ثابت و متحرک به کمک ذغال و تغییر جهت جریان خروجی روتور است. نحوه عملکرد موتور ذغالی  در کارواش نحوه عملکرد به این صورت است که جریان مستقیم از طریق ذغال به روتور منتقل می شود که همین موضوع باعث تماس مستقیم ذغال با روتور درحال چرخش می شود و مشکلات بسیاری از جمله افزایش اصطکاک ، جرقه الکتریکی و… را ایجاد می کند.

زمانی که می خواهیم به مقایسه کارواش ذغالی با دینامی بپردازیم بسیار مهم است که کاملا اصولی در رابطه با ساختار داخلی آن ها اطلاعات داشته باشیم

 

 

موتورهای زغالی (یونیورسال) چه ویژگی‌هایی دارد؟

این موتورها نیز در انواع ابزارآلات و دستگاه‌های خانگی استفاده می‌شود. موتورهای زغالی، نسبت به موتورهای دینامی، از صدای بیشتری برخوردار هستند. همچنین، ذغال درون این دستگاه، باعث جرقه و گرم شدن موتور می‌شود. گرمای حاصل از موتور نیز باعث می‌شود تا عمر آن کاهش یابد.

موتور کارواش دینامی و ذغالی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

به طور معمول، کارواش با موتور دینامی ابزار مناسبی برای استفاده از دستگاه به صورت غیر‌متحرک است. وزن و اندازه این موتور بسیار بزرگتر است که باعث کاهش صدای تق تق و نهایتا بهبود عملکرد کارواش می شود. اما از معایب این دستگاه با اندازه و وزن بالای آن این است که قابیت حملی که ممکن است برای استفاده خانگی به آن نیاز داشته باشید را کاملا محدود می کند.

موتورهای یونیورسال طراحی فشرده تری دارند که باعث کاهش وزن واندازه آن می گردد. این موتور برای کارواشی که دائما در حال حرکت و جابه‌جایی است ایده آل خواهد بود. اندازه کوچکتر باعث تحرک بیشتر کارواش شما می شود، اما ممکن است ثبات و کنترل کمتری هنگام شست‌و‌شو حس کنید.

کارواش دینامی و ذغالی و  قدرت و توان موتور

موتورهای دینامی از هر نظر بازده بیشتری نسبت به موتورهای ذغالی (القایی) دارند زیرا به جریان کمتری برای تولید نیرو نیاز دارند. علاوه بر این، گرمای زیادی تولید نمی کنند و به همین دلیل آنها برای استفاده در کارواش‌های خانگی تجاری که نیاز به برق دارند، ایده آل هستند. طبعا، هرچه موتور کارواش خانگی بازدهی بیشتری داشته باشد، هزینه های جاری مانند هزینه آب و برق کاهش می یابد.

کارواش دینامی و ذغالی و میزان صدای موتور

موتورهای ذغالی با سرعت بسیار بالا کار می کنند و صدای بلندی دارند. یک ماشین شوینده فشار موتور دینامی دو برابر قدرتمندتر از یک ماشین برقی یونیورسال همچنان کم صداتر خواهد بود.

سر و صدای کارواش خانگی احتمالا در انتخاب اکثر خریداران عامل تاثیرگذاری نباشد، اما برای برخی افراد پر اهمیت است. یک کارواش دینامی در مقایسه با یک کارواش ذغالی بسیار کم صداتر است زیرا موتور دینامی فقط یک قسمت متحرک دارد به نام روتور. یک نکته مهم براش‌لس بودن موتور است که به معنای کم صدا بودن آن است. از طرفی موتورهای ذغالی همانطور که از اسمشان پیداست، دارای ذغال هستند که دلیل اصلی صدای زیاد کارواش‌های ذغالی می‌باشد. برای مثال، یک موتور ذغالی با قدرت کمتر، صدای بیشتری از یک  کارواش موتور القایی تولید می‌کند.

 کارواش دینامی و ذغالی و قیمت

موتورهای دینامی بسیار گرانتر از موتورهای ذغالی هستند. آنها به فلزات بیشتری مانند مس، فولاد و آلومینیوم نیاز دارند. قیمت یک موتور ذغالی معمولی ۲۰۰۰ وات یک دهم یک موتور دینامی با همان قدرت از همان کارخانه است.تفاوت کارواش دینامی و ذغالی در هزینه به این صورت است که موتورهای ذغالی ارزان هستند و بیشتر در ابزارهای برقی کوچک استفاده می شوند. همچنین آنها هزینه زیادی برای تعمیر یا تعویض نیاز ندارند. در نتیجه بدیهی است که این مدل نیز قیمت به مراتب کمتری نسبت به نوع دیگر خواهد داشت.

کارواش دینامی و ذغالی و سرعت و گشتاور موتور

اگر بخواهیم سرعت این دو نوع موتور را مقایسه کنیم، موتور دینامی به مراتب کندتر است. البته باید توجه داشت که سرعت موتور نباید نقش زیادی در تصمیم گیری برای انتخاب کارواش خانگی داشته باشد. موتورهای ذغالی در این مورد موتورهای دینامی را کاملا شکست می دهند زیرا در هنگام شروع کار دارای گشتاور بالایی هستند. از طرف دیگر موتورهای دینامی گشتاور راه اندازی کندتری دارند که البته هنگامی که شروع به حرکت می کند، این گشتاور بهبود می یابد. به این تفاوت کارواش دینامی و ذغالی توجه داشته باشید که کارواش‌ دینامی نباید به طور مکرر متوقف و دوباره روشن شود.

 

راهنمای خرید کارواش ذغالی یا دینامی

موقعی که شما قصد خرید یک کارواش جدید را دارید باید به نکات زیر توجه کنید :

 • توان و قدرت کارواش
 • فشار اب ورودی و خروجی دستگاه
 • حجم خروجی آب
 • نوع موتور
 • مدت زمان روشن بودن دستگاه
 • بررسی توانایی مکش دستگاه
 • موجود بودن لوازم و قطعات جانبی دستگاه
 • نوع شلنگ و لانس
 • دمای اب قابل استفاده در کارواش
 • نوع مواد شوینده قابل استفاده
 • قیمت مناسب
 • مارک و برند بودن دستگاه

 

 

به طور کلی، موتورهای دینامی بهترین گزینه برای مصرف کنندگانی هستند که به دنبال دستگاهی با عمر طولانی با راندمان توان بالا هستند. با این حال، باید هزینه اولیه بالا و وزن بالاتر دستگاه را در نظر داشته باشند. کارواش موتور ذغالی وزن کمتر و مقرون به صرفه تر است اما در مقابل عمر کمتری دارد که یک تفاوت کارواش دینامی و ذغالی است.

خرید یا ارتقاء به یک کارواش خانگی جدید می تواند کاری پیچیده به نظر برسد، اما با آگاهی از تفاوت کارواش دینامی و ذغالی ، انتخاب و خرید می تواند به طور چشمگیری ساده شود.

 

خرید کارواش دینامی یا ذغالی

دستگاه‌های کارواش دارای طیف گسترده‌ای هستند و از لحاظ میزان فشار آب و نوع موتور دارای مدل‌های مختلفی می‌باشند. برای انتخاب یک کارواش مناسب در ابتدا باید میزان زمان استفاده از آن و نوع کاربری دستگاه را مشخص نمود. به عنوان مثال کارواش‌های ذغالی برای کار در زمان‌های طولانی مناسب نیستند و یا کارواش‌های دینامی به دلیل وزن بالا به‌راحتی قابل حمل نمی‌باشد. دانستن این ویژگی‌ها و تفاوت‌ها می‌تواند در انتخاب یک کارواش مناسب کمک بسیاری به کاربران کند.

 

برای خرید کارواش با قیمت مناسب اینجا را کلیک کنید

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ابزار پالادیوم