loader image
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

اره درخت بر یا اره زنجیری چیست و چه کاربردی دارد؟

از جمله وسایلی که در باغبانی کاربرد زیادی دارد، اره است. برای قطع کردن درختان و استفاده مناسب از آنها در صنعت امروزه از اره های مختلفی استفاده می شود که از اره خانگی گرفته تا اره های باغبانی حرفه ای، اما هر کدام از این اره ها با یکدیگر فرق دارد و این تفاوت در نوع کاربرد آنهاست. یکی از این نوع اره ها اره زنجیری یا اره درخت بر است. اَره زنجیری یا اره موتوری نام نوعی اره است که با استفاده از الکتریسیته نیروی هیدرولیک یا اغلب، توسط یک موتور دو زمانه کار می‌کند

این اره از یک موتور و نوعی زنجیر ریز دندانه دار که حول یک ورق فلزی به اسم ساطوری می چرخد، تشکیل شده است، به این صورت که نیروی گشتاور موتور به زنجیر منتقل شده و باعث گردش آن به دور ساطور خواهد شد و حاصل برخورد زنجیر اره برش صورت می گیرد و عملیات برش چوب را انجام می دهد؛ این اره دارای ،موتور دو زمانه است به این معنا که دارای مخزن مجزا برای روغن نیست و باید روغن با نسبت مشخصی با بنزین ترکیب شود و در مخزن سوخت ریخته شود و به وسیله ی این موتور نیروی گشتاور توسط کاربر قابل کنترل است و در نوع برقی آن زنجیر توسط آرمیچر و بالشک نیروی محرکه را به زنجیر انتقال میدهد

 

این اره در ایران با نام اره برقی اره درخت بر یا اره زنجیری  معروف است، اما اره زنجیری عنوان صحیح‌تری برای این ابزار است چون این وسیله ممکن است با برق، بنزین یا هر منبع انرژی دیگری کار بکند. از این وسیله برای هرس کردن درختان میوه، بریدن درختان خشک، هرس درختان ، قطع و انداختن درخت در جنگل یا مزارع تولید چوب ، تهیه هیزم از درختان و سرشاخه ها استفاده می‌شود.

پیدایش اره زنجیری

این دستگاه در اواخر قرن هجدهم میلادی به وسیله ی دو پزشک اسکاتلندی به نام‌های جان آیتکن(John Aitken) و جیمز جفری (James Jeffray) به عنوان یک ابزار پزشکی برای استفاده در جراحی لگن و خارج کردن استخوان از بدن بیماران اختراع شد.  این اختراع حتی در قرن نوزدهم هم به عنوان یک وسیله مهم در جراحی ها مورد استفاده قرار می گرفت و از آن استفاده می شد .می توان گفت اره زنجیری، به عنوان یک ابزار پزشکی در حدود سال ۱۹۳۰ میلادی توسط یک ارتوپد آلمانی به نام برنارد حین ساخته شد .از جمله اشخاص مهم و تأثیرگذار در گسترس اره های زنجیری به جزء صنعت پزشکی و طراحی به اشکال امروزی Andeas STIHL و Joseph Buford COX نام داشتند. آقای اشتیل شرکت خود را در سال ۱۹۲۶ در اشتوتگارت آلمان تأسیس نمود و در سال ۱۹۲۷ Emil Lerp اولین اره موتوری بنزینی دو زمانه جهان را با برند تجاری Dolmar تولید کرد

انواع اره زنجیری

 اره بنزینی

اره زنجیری بنزینی  متداول‌ترین نوع این ابزار است، اره موتوری (بنزینی) دارای موتور دو زمانه است و باید حتما ترکیب بنزین و روغن داخل مخزن سوخت آن ریخته شود. موتور دو زمانه به این معناست که دارای مخزنی جداگانه برای روغن نیست و باید روغن، با نسبت مشخصی از بنزین ترکیب شود و در مخزن سوخت ریخته شود. اگر این نسبت رعایت نشود، در اثر کمبود روغن و تغییر شکل سیلندر، پیستون داخل سیلندر گیر کرده و دچار مشکل خواهد شد.

که تعمیر آن نیز پرهزینه خواهد بود موتور‌های بنزینی قدرتمند‌ترین نوع اره زنجیری هاست و از سایر مدل‌ها کار می‌کند، اما در مقابل سنگین‌تر است، صدا و لرزش بیشتری ایجاد می‌کند و به سرویس و نگهداری بیشتری نیز احتیاج دارد. این نوع از اره مناسب برای افرادی است که به طور مداوم و به عنوان یک ابزار حرفه‌ای با آن کار می‌کنند یا در محیط‌های با مساحت بالا و یا فضاهایی مثل جنگل که دسترسی به منابع انرژی به راحتی امکان پذیر نیست کاربرد دارد.

اره موتوری (بنزینی) از یک دسته دارای اهرم گاز یا استارت، دکمه روشن خاموش، دکمه یا پیستونک مکش بنزین از باک هندل که عمدتا دارای یک متر ریسمان نازک است، تشکیل شده است، بدنه ی اصلی اره که داخل آن شامل کاربراتور، شمع، فیلتر، رینگ و پیستون و غیره است، اهرم احتیاط قفل کن زنجیر، ساطوری تیغ و زنجیر تشکیل شده است.

قدرت موتور اره های موتوری (بنزینی) به سایز و طول زنجیر آنها و حجم موتور بستگی دارد و معمولا از یک اسب بخار شروع شده و پر مصرف ترین آنها دارای ۳ اسب بخار است. این قدرت باید بر اساس طول ساطور و زنجیر اره توسط مشتری، یعنی قطر درختان مورد نظر صورت گیرد. قدرت اره بنزینی با استفاده از حجم موتور آن با واحد سی سی، بیان می شود و هر چقدرمیزان  سی سی، در اره بنزینی بالاتر باشد؛ نشان دهنده ی قدرت بیشتر و توان بالاتر آن است.

نیروی اره زنجیری بنزینی که به اره احتراقی نیز معروف است توسط سوخت بنزین تأمین می‌شود. این اره به گونه‌ای طراحی شده که برای افراد مبتدی و حرفه‌ای کاربرد دارد.  همانگونه که اشاره شد اره زنجیری بنزینی از موتوری تک سیلندره و دو زمانه تشکیل شده که بنزین و روغن دو عامل اصلی نیروی محرکه‌ی آن است.

مدل‌های بنزینی اره زنجیری از قدرت بیشتری در مقایسه با انواع دیگر برخوردار است. به همین نسبت با توجه به قدرت بیشتری که موتور این اره دارد ابزاری سنگین‌تر به حساب می‌آید. همچنین در مقایسه با سرعت بالای موتور، لرزش و صدای بیشتری نیز ایجاد می‌کند. از اره بنزینی بیشتر به عنوان یک ابزار حرفه‌ای و در مکان‌هایی با مساحت‌های بالا مانند جنگل‌ها که امکان دسترسی به منبع برق وجود ندارد، استفاده می‌شود

برای خرید اره زنجیری بنزین حرفه ای اینجا را کلیک کنید

 

اره برقی

 

اره برقی از نوع بنزینی کوچک تر است. نیروی محرکه‌ ی این اره به وسیله ی برق تأمین می‌شود. بنابراین احتیاجی به سوخت و منبع سوخت (باک بنزین) ندارد و باک بنزین در طراحی آن نشده است؛ بنابراین ابزاری سبک‌تر به نسبت بنزینی آن است و دود و صدای کمتری تولید می کند. این اره بیشتر مناسب افراد تاز کار است و مناسب برای کارگاه و کارهای کوچک خانگی. از محدودیت‌های این اره سیم برقی است و این امر باعث شده قدرت حرکتی پاینی داشته باشد و قابلیت جابجایی آن هم کمی مشکل است. در دستگاه‌های سیمی قدرت دستگاه با آمپراژ یا توان آن مشخص می‌شود

.

اره زنجیری برقی دارای موتور دو زمانه است و به وسیله ی آن نیروی گشتاور موتور توسط کاربر کنترل می شود. موتور الکتریکی موجود در این نوع ابزار قدرت کمتری در مقایسه با مدل بنزینی فراهم می‌کند به همین خاطر برای کارهای محدود‌تری که نیاز به چنین قدرت زیادی نیست از آنها استفاده می‌شود. اره زنجیری ها ،می تواند به بدن صدمه بزند؛  آسیب‌هایی که اره برقی  به بدن وارد می کند صدمه به ران و بازوی چپ است، پس همیشه باید نکات ایمنی را رعایت کرد، اول این‌که، همیشه انگشت شست دست چپ را هنگام برش، دور دستگیره‌ی جلویی قرار داد.

این دستگیره می‌تواند هنگام وقوع کیک‌بک، اره را تحت کنترل بگیرد. دوم این که، وقتی اره در حال کار است و قرار است جابجا شود، حتی برای رسیدن به شاخه‌ی بعدی، همیشه دست راست را از دسته‌ی پشتی جدا کرد و اره را در کنار خود با دست چپ طوری حمل کرد که دسته‌ی جلویی را نگه داشت. در این صورت، حتی اگر فرد استفاده کننده بلغزد یا زمین بخورد، موتور اره نمی‌تواند شتاب بگیرد و زنجیرها نمی‌تواند شروع به چرخش کند

برای خرید اره برقی اینجا را کلیک کنید

 اره شارژی یا بی سیم

اره زنجیری شارژی نوعی اره زنجیری برقی است و به جای برق در آن از باطری‌های قابل شارژ استفاده می‌شود. قابل حمل بودن این دستگاه از مزیت های آن است. در مقایسه با اره بنزینی وزن کم‌تری دارد اما استفاده از آن نیز محدود به مدت زمان شارژ باتری است. این اره کم قدرت‌ترین نوع اره زنجیری‌های موتور دار است و برای هرس درختان یا بریدن درختان کوچک‌تر مناسب است. قدرت یک اره زنجیری شارژی از روی ولتاژ آن مشخص می‌شود.

برای خرید اره شارزی اینجا را کلیک کنید

 اره سر شاخه زن

یک نوع از اره زنجیری است که هم به صورت برقی، هم شارژی و هم بنزینی وجود دارد. از یک اره زنجیری کوچک تشکیل شده که به یک پایه بلند متصل است تا به این وسیله بتوان به سرشاخه و شاخه‌های بلند درختان دسترسی پیدا کرد. این دسته‌ها ثابت یا تلسکوپی است.

 اره زنجیری دستی

اره زنجیری دستی با نیروی دست کار می کند . امروزه از این اره‌ها به ندرت استفاده می شود و کاربرد آن بیشتر حالت تفننی و پیکنیکی دارد

برای خرید اره دستی اینجا را کلیک کنید

نکات ایمنی کار با اره زنجیری

 

اره زنجیری از ابزار خطرناک محسوب می شود و کار با آن نیاز به مهارت خاصی دارد به دلیل این که زنجیر فاقد محافظ است و باید زمان استفاده از آن با دقت لازم به کار رود و نکات ایمنی کار با این ابزار را دانست و مد نظر گرفت. هنگام کار با این دستگاه حتما باید از تجهیزات ایمنی برای کار با این نوع اره  همچون: دستکش، کفش کار، کلاه ایمنی، عینک محافظ، گوشی محافظ و لباس مناسب استفاده کرد. افراد مبتدی و تازه کار قبل از شروع به کار، باید توسط افراد ماهر آموزش ببیند. بهتر است آنها ابتدا با اره زنجیری برقی کار کنند چرا که نوع بنزینی، بزرگ و سنگین بوده و کنترل آن سخت است.

– همیشه تلفن همراه با خود داشته باشید تا در مواقع ضروری بتوانید از آن استفاده کنید.

–  باید همیشه از شلوار ایمنی و مخصوص استفاده نمایید چرا که بیشتر آسیب های اره زنجیری به قسمت ران است، چون اپراتور یک اره‌ی روشن را حمل می‌کند.

–   هرگز اجازه ندهید افراد دیگر به صورت ناگهان به اپراتور نزدیک شوند چون  سر و صدای اره زنجیری و تمرکز مورد نیاز هنگام کار می‌تواند اپراتور را نسبت به افرادی که از پشت سر به او نزدیک می‌شوند را  بی‌توجه کند.

– حتما از ترمز زنجیر استفاده شود و زمانی که با اره کار نمی شود ترمز باید قفل یا در حالت روشن باشد.
– به هیچ عنوان به تنهایی کار نکنید چون اگر  زمانی اتفاقی بیفتد نیاز دارید کسی باشد که کمک‌های اولیه را اجرا کند و درخواست کمک‌های پزشکی نماید.
– به هیچ وجه برشی بالاتر از ارتفاع شانه انجام ندهید.

– زنجیر همیشه تیز باشد. زنجیر کند، ایمن نیست  و خوب نمی برد و به اره  و کاربر فشار می‌آورد.

– بهتر است نگام کار روی مناطق شیب‌دار قرار بگیرید تا درخت‌ها به جای دورتر از شما بیفتد.
– قبل از شروع به کار سوخت کامل و مخزن پر شود

نگهداری از اره زنجیری

قبل از آن که به کار بریدن درختان بپردازید باید از تمیز بودن قسمت های مختلف اره اطمینان حاصل کنید، برای این منظور باید دندانه های اره را کاملا تمیز کرده و اطمینان حاصل کنید که پره های خنک کننده موتور تمیز و سالم است.  از موارد مهم دیگر در مورد تمیزی اره زنجیری، تمیز بودن فیلتر هوا در موتور های دو زمانه است. این فیلتر را می توان با بنزین شستشو داده و سپس با آب و صابون تمیز نمود. پیچ و مهره ها و قطعات دستگاه باید بررسی  شود و در صورت نیاز آنها را سفت کرد. از عملکرد صحیح شمع موتور مطمئن شوید. مخزن سوخت و فیلتر سوخت باید پس از چند بار سوخت گیری تمیز شود. کار با اره زنجیری از حساسیت بالایی برخور دار است باید ترمز زنجیر به ویژه در اطراف لولای ترمز کاملا تمیز شود و از عملکرد صحیح ترمز زنجیر اطمینان حاصل نمود. مخلوط سوخت و بنزین باید با توجه به دفترچه راهنمای دستگاه مخلوط شود. زنجیر را باز شود و تیغه مورد بررسی قرار گیرد. شیار تیغه تمیز و مواد خارجی، براده های چوب و برآمدگی های به وجود آمده برطرف شود. چنانچه در منافذ روغن  گرفتگی ایجاد شده این مشکل برطرف شود.

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما هم اکنون آفلاین هستید