loader image
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

ابزار برقی یا ابزار شارژی، کدام یک برای خرید مناسب است؟

ابزار برقی ابزار شارژی ؟ این پرسشی است که شاید فکر بسیاری از مشتریان و خریداران امروز بازار صنعت کشور را به خود مشغول کرده است. انتخاب کاربری یک دستگاه و ابزار خاص شاید چندان سخت نیست اما یکی از مشکلات بزرگ زمانی پیش می‌‌آید که کاربر نمی‌داند ابزار برقی بهتر است یا ابزار شارژی؟… تنوع بسیاری از دستگاه‌های خانگی و صنعتی باعث بروز این تردید می‌شود و کالاهایی مثل دریل، دستگاه پیچ گوشتی، فرز و مینی فرز، اره دیسکی و گردبر، دستگاه بکس و … از جمله محصولاتی هستند که در هر دو نوع برقی و شارژی وجود دارند؛ علاوه بر اینها، دستگاه‌های شارژی مستقلی نیز ساخته شده که برخی برای خرید آنها به دلیل شارژی بودن درنگ خواهند کرد.

خصوصیات یک دستگاه شارژی چیست؟ چه تفاوتی با نوع برقی دارد؟ آیا فرق یک دستگاه برقی (سیم دار) با شارژی، تنها به داشتن و نداشتن سیم و باتری مربوط می‌شود؟ اولویت با کدام است؟… همه اینها پرسش‌هایی است در پی جواب آنها خواهیم بود. امروزه دیگر فرق یک کالای برقی با شارژی تنها تفاوت در منبع تغذیه و یا داشتن و نداشتن باتری نیست؛ بلکه با پیشرفت صنعت، این دو گروه ابزار آپشن‌ها و ویژگی‌های متعددی پیدا کرده‌اند که ممکن است هر کدام از این مشخصه‌ها باعث تمایل خریدار به سمت یک کدام بشود.

مزایای ابزار برقی چیست؟

دستگاه برقی از قدیمی‌ترین همراه‌های بشر در کار و خانه است و همچنان برای بسیاری از خریداران اولویت یک محسوب می‌شود. با وجود تمام پیشرفت‌های ابزارآلات شارژی، توانایی و مزیت‌های دستگاه برقی اجتناب ناپذیر بوده و هنوز هم نمی‌توان برخی محصولات برقی را با نوع شارژی جایگزین کرد. برای اینکه بدانیم چرا یک ابزار برقی برای خیلی‌ها انتخاب اول است و چرا برخی دیگر نسبت به خرید آنها شک دارند، محسنات و عیوب این گروه را بررسی می‌کنیم.

1- زمان کار زیاد و استفاده طولانی مدت

شاید مهمترین مزیت ابزار برقی نسبت به شارژی همین مساله باشد. نامحدود بودن ساعت و دقایق کار البته از لحاظ منبع انرژی، باعث می‌شود تا مشکلاتی از قبیل تمام شدن شارژ و باتری در این گروه وجود نداشته باشد. از آنجا که موتور این ابزارآلات با برق شهر 220 ولت، سه فاز 380 ولت و یا گاهی برق 12 ولت دی سی مثل برق خودرو و … کار می‌کند، این دستگاه‌های سیم دار برقی قابلیت کار دائم داشته و می‌توانند به صورت ممتد استفاده شوند.

2- تنوع کاربری و امکان انتخاب‌های مختلف

بدون شک ابزارهای برقی تنوع بسیار گسترده‌تری نسبت به گروه شارژی دارند. در واقع عناوین مختلفی در صنعت ساخته می‌شوند که نوع شارژی آنها یا هنوز به وجود نیامده و امکان ساخت آنها وجود ندارد؛ و یا به تعداد بسیار محدود و کمی تولید می‌شوند. دلیل این موضوع به قدرت خروجی، سایز کارگیر، ساختار نیرورسانی داخلی دستگاه و البته نحوه کار و قرار گرفتن آن در سطح کار مربوط می‌شود. اره نواری‌های سایز کوچک، شیار زن، پروفیل بر، بتن کن و تخریب های بزرگتر از 3 کیلوگرم، چرخ سنباده میزی، اره میزی، دورکن و … از جمله دستگاه‌هایی هستند که نوع شارژی آنها یا هنوز تولید نشده و یا به تعداد بسیار کم و توسط چند برند معدود ساخته شده‌اند.

بخوانید: ابزار کارگاهی و راهنمای خرید …

 

3- ظرفیت استفاده زیاد و گسترده

دستگاه برقی به دلیل داشتن قدرت بالا در نوع مشابه شارژی، امکان کار با پروژه‌های بزرگتر و قطعات حجیم‌تر را دارد. یک ابزار سیم دار مثل دریل یا انواع اره‌ها از بازه ابزارگیر و امکان نصب مته، تیغ و لوازم مصرفی با ظرفیت کاری بیشتری بهره می‌برد و مثلا در برخی دریل‌های برقی خاص می‌توان به کار با مته‌های بزرگتر از سایزهای معمولی، یعنی 13 و 16 میلی متر به بالاتر پرداخت؛ در حالیکه چنین امکانی در دریل شارژی وجود ندارد.

4- تعادل مناسب و عدم افت راندمان

تمام شدن شارژ، افت سرعت و حرکت موتور و محرک دستگاه به دلیل کمبود انرژی در ابزار برقی سیم دار وجود ندارد. مزیتی که باعث می‌شود اگر اتصال به منبع برق فراهم باشد، این دسته از ماشین‌ها تا پایان نوبت کاری بدون افت بازده و با بیشترین ظرفیت خود کار کنند. در پروژه‌های نیمه صنعتی، صنعتی و تمام مواردی که نیازمند کار ممتد با حداکثر قدرت هستند، دستگاه‌های برقی نسبت به شارژی برتری پیدا خواهند کرد. دلیل دیگر این برتری تعادل مناسب حین استفاده از دستگاه به دلیل پخش شدن وزن یک ابزار برقی در کل بدنه است. دستگاه‌های سیم دار به دلیل طراحی ارگونومیک و پخش وزن بهتر و نداشتن باتری، باعث متعادل شدن و خوش دست‌تر شدن خواهند شد.

5- قیمت و هزینه تعمیر و نگهداری پایین

گزینه آخر نیز هزینه خرید و بودجه تعمیر و نگهداری آنهاست. البته درست است که این مورد قانون کلی نیست و نمی‌توان آن را به تمام ابزارهای شارژی و برقی تعمیم داد؛ اما به طور کلی دستگاه‌های برقی مشابه و هم‌قدرت با نوع شارژی خود، از میزان مخارج و هزینه خرید و تعمیر کمتری برخوردارند. قیمت آنها در بازار ارزانتر بوده و قطعات و لوازم یدکی‌شان بیشتر در دسترس است. ضمن اینکه این مورد به بهتر شدن کیفیت خدمات پس از فروش آنها  نیز کمک می‌کند.

مزایای ابزار شارژی چیست؟

به نوعی می‌توان گفت خلاف و برعکس تمام نقاط منفی ابزارهای برقی، نکات مثبت یک ابزار شارژی به حساب می‌آید. در واقع ابزارهای شارژی دارای تحرک و محسناتی هستند که تا چند سال اول ورود آنها به صنعت، به مواردی جدید بدل گشته و کاربران در کار با این گروه لذت و احساس جدیدی را تجربه می‌کردند. برای اینکه بهتر با این لذت آشنا شویم بهتر است این نکات را بررسی کنیم.

1 – تغذیه شارژی و عدم نیاز به برق مستقیم

اولین و مهمترین مزیت این گروه، طبعا شارژی بودن محرک آنهاست. بیشتر دستگاه‌های شارژی از یک باتری داخلی یا بیرونی بهره می‌برند که در تمام موارد این باتری‌ها یا قابل شارژ و یا قابل تعویض هستند. البته موارد و شارژی بسیار بیشتر است و به راحتی می‌توان با آداپتور و کابل یا پایه شارژ مخصوص آن دستگاه و برند باتری دستگاه را شارژ کرد. ضمن اینکه عدم اتصال مستقیم به برق شهری و … باعث می‌شود نوسانات طبیعی جریان برق ورودی آسیبی به ساختمان دستگاه شارژی وارد نکند.

2 – انعطاف زیاد در کاربری

نکته دوم در مزایای دستگاه شارژی این است که هنگام کار از انعطاف و آزادی عمل زیادی بهره‌مند خواهید شد. از آنجا که یک ابزار شارژی سیم کابل و برق ندارد، به راحتی قابل حمل بوده و نه تنها می‌توان آن را به ارتفاع و طول و عرض‌های مختلف برد، بلکه در همان نزدیک سطح کار نیز امکان جابجایی نوک و سر دستگاه وجود دارد. این موضوع در هنگام کار در فضای محدود و تنگ کمک شایانی به کاربر خواهد کرد.

3 – عمر مفید طولانی

اغلب دستگاه‌های شارژی بخاطر استراحت اجباری و اختیاری که به دلیل تمام شدن باتری و … برای‌شان اتفاق می‌افتد استهلاک کمتری در کار دارند و به این ترتیب از عمر مفید خوبی برخوردارند. به خصوص باتری‌های این ابزارها که در برندها و محصولات با کیفیت از مواد مرغوب و درجه یک ساخته می‌شوند به شرط استفاده درست و شارژ به موقع تا مدت زیادی در کنار کاربر خواهد بود.

4 – ابعاد کوچکتر و نگهداری راحت

کوچکی یک ماشین و ابزار صنعتی شارژی همیشه جلب توجه می‌کند. فرض کنید یک بتن کن و یا یک فارسی بر از نوع شارژی که قدرت مناسب و مشابهی را با توجه به حجمی کوچکتر نسبت به مدل برقی خود ارائه می‌دهد به چه اندازه کمک کننده یک استادکار است. به عبارت بهتر، یک بتن کن شارژی قدرتمند که می‌توان با آزادی کامل آن را به هر نقطه‌ای برد حلال بسیاری از مشکلات و محدودیت‌های تخریبی خواهد بود!… در مورد تمام ابزارهای شارژی این مورد صدق می‌کند و به صورت کلی، هر دستگاه شارژی بخاطر ساختار بدون سیم و در نتیجه سایز جمع و جور و کوچک، از نگهداری و انبار کردن ساده‌تری بهره می‌برد.

پیشنهادات مهم برای انتخاب مناسب بین ابزار برقی و شارژی

غیر از این موارد گفته شده، انتخاب یک دستگاه برقی یا شارژی به نیازمندی کاربر و انتخاب او برمی‌گردد. قبل از رسیدن به نکات مثبت و منفی، ابتدا باید به گستردگی کار و نوع کاربری نگاه کرد و به این نتیجه رسید که آیا اصلا یک دستگاه شارژی جوابگوی آن پروژه خاص خواهد بود؟… برای اینکه این بحث را بهتر درک کنیم ذکر نکات زیر ضروری است.

در پاسخ به این سوال که آیا ابزار شارژی بهتر است یا ابزار برقی ابتدا به نوع کاربری نگاه کنید. اگر به سرعت بیشتر و توان کاری کمتری نیاز دارید، احتمالا نوع شارژی نتیجه بهتری می‌دهد؛ و بر خلاف آن، اگر به قدرت بالاتر و سرعت کار پایین‌تری نیاز است به سمت نوع برقی بروید.

طراحی بدنه و ارگونومیک بودن دسته و خود دستگاه اهمیت بسیار زیادی دارد! به خصوص در گروه شارژی که به دلیل باتری، وزن کلی بیشتر خواهد بود، این موضوع در کاربری تاثیر خواهد گذاشت.

قبل از خرید دستگاه شارژی همواره از میزان شارژ دهی، ولتاژ و قدرت خروجی، کیفیت ساخت و نوع باتری آن آگاه باشید.

برای کاربری‌های موقتی، کوچک کارگاهی و یا خصوصا خدمات تعمیراتی و نصب در محل، یقینا ابزار شارژی مناسب‌ترین گزینه است.

در نقطه مقابل، برای کار ممتد، کارگاه شخصی با دستگاه‌های قوی‌تر و همچنین شیفت‌های کاری طولانی که نباید پروسه متوقف شود به سراغ ابزارآلات برقی بروید.‌

نتیجه

در نهایت اینکه هنگام انتخاب هر دو گروه، توجه به برند و سازنده آن مهم است. بهترین دستگاه برقی و بهترین دستگاه شارژی از کیفیت ساخت بالایی برخوردارند؛ شامل گارانتی بوده و با خدمات پس از فروش ارائه می‌شوند. در مقاله بالا این دغدغه مهم کاربران و مشتریان و سوال مهم ابزار برقی بخریم یا ابزار شارژی؟ را باهم بررسی کردیم. برای اطمینان از خرید دستگاه برقی و شارژی عالی، با کیفیت و دارای گارانتی اصلی می‌توانید به سایت ابزار پالادیوم مراجعه کنید.

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما هم اکنون آفلاین هستید