loader image
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

آشنایی با سانتی متر و کاربرد آنها

انواع متر از کاربردی ترین ابزارآلات اندازه گیری به شمار می آیند. با استفاده از متر می توان ابعاد، طول، عرض و ارتفاع اجسام مختلف را اندازه گیری نمود. این وسیله از جنس پارچه، پلاستیک، فلز و موارد دیگر تولید می شود. انواع مختلف این ابزار اندازه گیری از نواری درجه بندی شده و باریک برخوردار هستند.

متر لیزری، متر فایبرگلاس، متر مهندسی و موارد دیگر از انواع متر به شمار می آیند که در ادامه این مقاله به توضیح مختصری از آنها خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که هر یک از مترها جهت اندازه گیری در شاخه های کاری خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

متر چیست؟

شاید برای شما هم سؤال پیش آمده باشد که متر چیست و چه انواعی دارد؟ اگر بخواهیم تعریف متر را به زبان ساده تر بیان کنیم، متر ابزاری مدرج است که با اندازه ها و کاربردهای گوناگون، طراحی و تولید می شود. واحد متر براساس میلی متر، سانتی متر، اینچ و … درجه بندی می شود. همچنین استفاده از مترها در صنایع مختلف بسیار رایج است.

از انواع متر در خانه و محل کار، برای اندازی گیری های دقیق و آسان طول و عرض اشیا استفاده می شود

تاریخچه متر

در گذشته اندازه گیری با کمک دست و پا انجام می گرفته است. واژه متر ریشه فرانسوی دارد و از طریق فرهنگستان علوم فرانسه طی تشکیل تیمی ۴ نفره از دانشمندان پدید آمده است. پس از یک سال مطالعه توسط این گروه، یک ده میلیونیوم فاصله قطب شمال تا خط استوا در نصف النهار مبدأ، یک متر تعریف شد. لازم به ذکر است که این اندازه گیری ۹ سال زمان برد.

سپس با ساخت یک میله پلاتینی به اندازه یک متر که از جنس پلاتین و ایریدیوم بود و در برابر تغییرات دما مقاومت بالایی داشت، معیار و مبنای متر پایه گذاری شد.

 

انواع متر

در این بخش از مقاله قصد داریم تا شما را با انواع متر و کاربردهای آن آشنا نماییم. این وسیله اندازه گیری در سایزهای ۳، ۵، ۷، ۱۰، ۱۵، ۳۰، ۵۰ و حتی ۱۰۰ متری تولید می شود. اندازه های ۳ و ۵ متری برای انجام کارهایی در مقیاس کوچک، برای مثال در خانه قابل استفاده است. همچنین مترهایی با مقیاس بیشتر (۳۰، ۵۰، ۱۰۰) اغلب از جنس پارچه و پلاستیک تولید می شوند.

متر فلزی

انواع متر فلزی همانطور که از نامش مشخص است، بدنه ای فلزی دارند. ساختار متر فلزی به گونه ای است که از استحکام بالایی در برابر ضربات برخوردار است. قسمت سری متر فلزی یک آهنربا وجود دارد که اندازه گیری در مکان هایی با متراژ بالا را آسان می کند. لازم به ذکر است که استفاده از این نوع متر در محیط های مرطوب توصیه نمی شود.

متر روکش دار PVC

این ابزار به دلیل برخورداری از روکش PVC، بدنه ای ضد ضربه و نرم دارد. این ابزار از قابلیت اتصال به لباس در هنگام کار نیز برخوردار است.

متر PVC از یک قفل جهت توقف اندازه گیری و بند پارچه ای برخوردار است. استفاده از این متر برای افرادی مانند نجارها که فعالیت های تخصصی انجام می دهند، مناسب است. همچنین این نوع متر جهت اندازه گیری فواصل کوتاه که در آن ایستایی اهمیت ویژه ای دارد، کاربرد دارد.

متر چرخ دار

انواع متر چرخدار جهت اندازه گیری مسافت های طولانی تا ۱۰ کیلومتر مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار اندازه گیری از یک چرخ بزرگ و یک دسته ساخته شده است. مترهای چرخ دار در دو نوع مکانیکی و دیجیتالی تولید و به بازار ارائه می شوند.

گونیا متر

از این ابزار جهت اندازه گیری زوایای مختلف قطعات گوناگون استفاده می شود. انواع متر گونیا برای انجام فعالیت هایی مانند کابینت کاری، دکوراسیون داخلی، نصب انواع سرامیک و پارکت کاربرد دارند.

متر باتری دار ( اتوماتیک)

متر باتری دار از دیگر انواع این محصول به شمار می آید. این متر از بدنه ABS ضد ضربه نیز برخوردار است. وجود باتری در ساختار این متر موجب شده است تا این وسیله از سیستم جمع کننده خودکار برخوردار شود. به طوری که با فشردن دکمه، متر به صورت اتوماتیک جمع می شود.

همچنین این وسیله از انعطاف بالایی برخوردار است و جهت اندازه گیری محیط هایی با متراژ بالا، کاربرد دارد.

متر فایبر گلاس

از انواع دیگر مترها می توان به متر فایبرگلاس اشاره کرد. این متر نوعی مدرن از انواع متر است که در برابر ضربات و شرایط آب و هوایی مرطوب مقاومت بالایی دارد. از این رو استفاده از این مترها از محبوبیت به سزایی برخوردار هستند.

متر تاشو

انواع متر تاشو از چوب یا فایبرگلاس ساخته می شوند. طول متر تاشو تا ۲ متر نیز می رسد. لازم به ذکر است که استفاده از انواع متر تاشو بسیار کاهش یافته است.

متر قدسنج

از این متر همانطور که از نامش مشخص است، جهت اندازه گیری قد استفاده می شود. این مترها در مراکز گوناگون پزشکی از کاربردهای زیادی برخوردار هستند. انواع متر قدسنج از یک پایه برخوردار هستند و موجب می شوند تا بر روی زمین بایستند. استفاده از این ابزار اندازه گیری به گونه ای است که ابتدا باید پایه را بر روی زمین قرار دهید و هوک آن را بکشید.

پس از کشیدن هوک و رسیدن عدد ۰ به نشان قرمز، آن را به دیوار متصل نمایید تا بدون هیچ حرکتی باقی بماند.

 

متر لیزری

انواع متر لیزری از ابزارآلات اندازه گیری پیشرفته به شمار می آیند. متر لیزری جهت اندازه گیری دقیق فواصل زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. از این ابزار پیشرفته جهت انجام فعالیت های مهندسی و پروژه های ساخت و ساز استفاده می شود. مترهای لیزری از انواع گوناگونی برخوردار هستند.

برخی از انواع متر لیزری از قابلیت اتصال به گوشی برخوردار هستند و محاسبات پیچیده را به آسانی انجام می دهند. لازم به ذکر است که استقاده از مترهای لیزری برای افرادی مناسب است که اندازه گیری های پی در پی انجام می دهند.

متر مهندسی

متر مهندسی از دیگر انواع متر محسوب می شود. این متر ظاهری کاملاً متفاوت نسبت به سایر انواع متر دارد. در ساختار این محصول، از دسته ارگونومیک استفاده شده است. استفاده از دسته ارگونومیک موجب سهولت استفاده از این دستگاه می شود. همچنین برای جمع کردن متر، باید به کمک دسته گردان که در کنار این دستگاه تعبیه شده است، این کار را انجام داد. انواع متر مهندسی از طول عمر بالایی برخوردار هستند.

این مترها باتوجه به ساختارهای مقاومی که دارند، جهت استفاده در فعالیت های مهندسی و کارگاهی، گزینه مناسبی به شمار می آیند. به طور معمول مترهای مهندسی در متراژهای ۳۰ و ۵۰ تولید و به بازار عرضه می شوند.

متر جیبی

انواع متر جیبی از متداول ترین مترها به شمار می آیند. قالب، ساختار و بدنه این مترها به صورت نیمه ساخته است. به عبارتی هیچ گونه فنری برای جمع کردن آنها وجود ندارد. از این رو حالت منحنی این متر موجب شده است تا نوار آن بر سر جای خود بازگردد.

متر خیاطی

مترهای خیاطی از پلاستیک نرم و انعطاف پذیر ساخته می شوند. این ابزار جهت اندازه گیری گوشه ها و انحناها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین هر دو طرف مترهای خیاطی، طبق واحد سانتی متر درجه بندی می شود.

طول انواع متر خیاطی حدود یک و نیم متر است. همچنین در ابتدا و انتهای این وسیله یک قطعه فلزی استفاده شده است تا ایستایی مطلوبی داشته باشد.

متر چندکاره

متر چندکاره همانطور که از نامش مشخص است، به گونه ای طراحی شده است که قابلیت های تمامی انواع متر در آن به کار رفته است. مترهای چندکاره انعطاف بالایی دارند و جهت اندازه گیری های خاص مورد استفاده قرار می گیرند. انواع متر چندکاره مانند متر لیزری عمل می کنند و از نمایشگر دیجیتالی برخوردار هستند.

همچنین این متر از یک رول چرخان جهت اندازه گیری های منحنی برخوردار است. لازم به ذکر است که استفاده از متر چندکاره موجب می شود تا شما نیازی به مترهای گوناگون نداشته باشید.

متر تلسکوپی

از انواع متر تلسکوپی جهت اندازه گیری های طولی استفاده می شود. شاید برای شما هم سؤال پیش آمده باشد که چرا به این ابزار متر تلسکوپی گفته می شود؟ این ابزار اندازه گیری به دلیل برخورداری از قابلیت جمع شدن به حالت تلسکوپ، به این نام نامگذاری شده است. همچنین این وسیله از قابلیت حمل آسانی برخوردار است و متداول ترین نوع آن، حدود ۱۰ متر است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید متر و آشنایی با سایر ابزار آلات اندازه گیری اینجا را کلیلک کنید

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما هم اکنون آفلاین هستید