loader image
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0
0
Subtotal: تومان0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

آشنایی با انبر قفلی و تنوع آن

انبر قفلی برای کسانی که دستی در کار فنی دارند، ابزاری آشنا است. وسیله‌ای که می‌توان لقب «انبر همه کاره» را به آن داد! در این نوع انبرها، فَک‌های انبر به کمک یک پیچ که معمولا در انتهای آن تعبیه شده، دور پیچ و یا مهره چفت می‌شود و کار را برای اپراتور آسان می‌کند.

این ابزار معمولا از فولاد ساخته شده و دارای بدنه سختی است. کیفیت این وسیله با مواد تشکیل دهنده بدنه آن رابطه مستقیمی دارد. این انبرها با توجه به نوع کاربری، به لحاظ اندازه و شکل فک متفاوت هستند.

انبر قفلی معمولا برای نگه داشتن قسمت‌هایی از وسیله یا پیچاندن پیچ‌هایی که نمی‌توان آنها را با آچار باز کرد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع میتوان گفت انبر قفلی نوعی انبر است که آرواره های آن پس از بسته شدن امکان قفل شدن دارد. روی یکی از دسته‌ها پیچی وجود دارد که میزان باز شدن دهانه انبر را تنظیم میکند. روی دسته دیگر یک گیره به کار رفته که با فشردن آن قفل زبانه‌ها باز می‌شود. به وسیله پیچ روی دسته، دهانه طوری تنظیم میشود که مقداری تنگ‌تر از چیزی باشد که انبر در حالت عادی آن را میگیرد. سپس با فشار دادن دسته، دهانه انبر دور وسیله مورد نظر چفت میشود و با کامل بسته شدن دسته‌ها دهانه انبر هم کاملا قفل میشود. این وسیله اولین بار در سال ۱۹۲۴ در امریکا ساخته شد.

میزان سفت شدن دهانه انبر توسط پیچ روی دسته قابل کنترل است و هر چه دهانه بسته‌تر بشود انبر سفت‌تر وسیله را میگیرد. البته بستن بیش از حد پیچ مانع بسته شدن دهانه انبر می‌شود و در واقع باید به اندازه مناسب آن را تنظیم کرد.

کاربرد انبر قفلی

از این انبر به طور معمول برای نگه داشتن وسایل مختلف و همچنین برای چرخاندن پیچ‌هایی استفاده می‌شود، که آچار نمیتواند آن‌ها را به دلیل رطوبت، روغن یا خورده شدن پیچ، بچرخاند. خاصیت قفل شدن این ابزار باعث می‌شود وسیله سرجای خودش باقی بماند و فرد نیروی خودش را صرف فقط چرخاندن انبر بکند و نیازی به نگه‌داشتن آن نباشد. از مزایای دیگر این انبر این است که عمل قفل شدن و باز شدن آن به سرعت صورت میگیرد به همین دلیل باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها و همه وسایل دیگر با این ابزار سرعت بالایی دارد.

نحوه کارکرد

نحوه کار با تمامی مدل ها به این صورت میباشد که فک ها با قرار گیری بر روی هم، قفل شده و ثابت می مانند. فک و دسته ثابت متحرک دارد. بر روی یک دسته پیچ تنظیم فاصله فک ها جهت تنظیم میزان سفت کردن آنها به دور قطعه و روی دسته یک گیره جهت قفل کردن و یا باز کردن فک ها در نظر گرفته شده است.

انواع مختلف انبرقفلی

 • انبر قفلی دم باریکی

فک های باریک و بلند شبیه به دم باریک دارد.در فضاهای باریک و تنگ بیشتر قابل استفاده است و برای خم کردن لوله های مسی نیز استفاده می شود.

 

در جوشکاری به عنوان گیره و جهت نگه داشتن قطعات کنار هم استفاده می شود.

 • انبر قفلی دهانه صاف

جهت نگهداری قطعاتی که سطح آنها صاف است، استفاده می شود.فک هایی به شکل تخت و با مقطع مستطیل دارد.

 

 

 • انبر قفلی دهانه خم

سطح دایره ای شکلی داشته و برای نگهداری قطعاتی مانند پیچ و مهره و لوله ها استفاده می شود.

 

 •  انبر قفلی دهانه بزرگ

برای سطوح و قطعات دایره ای با قطر زیاد از این مدل می توان استفاده نمود.

 

 • انبر قفلی دهانه V شکل

یک فک دایره ای و یک فک صاف دارد و گزینه مناسبی برای گرفتن قطعات تخت و دایره ای است.

 • انبر قفلی دماغه طوطی

برای پیچ و مهره و قطعات با شکل های غیر معمول گزینه مناسبی است.

فک به صورت زنجیر و مناسب گرفتن قطعات با شکل غیر معمول طراحی شده است.

 • مهره گیر

برای پیچ و مهره های شش گوش مناسب و ایده آل می باشد.

 • انبر قفلی فیلتر بازکن

این وسیله برای باز و بستن فیلتر ماشین به کار میاید

 

 • انبر قفلی تسمه دار

انبر قفلی تخصصی که جهت گیره نمودن اجسام و قطعات بزرگ کاربرد دا

 • انبرقفلی چهار شاخ جوشکاری

برای صنف تخصصی جوشکاری و نگداری قطعات کاربرد دارد

 

 • انبرقفلی دو شاخ جوشکاری

برای صنف تخصصی جوشکاری و نگداری قطعات کاربرد دارد

 • انبرقفلی فک بلند

برای گرفتن قطعات دور از دسترس کابرد دارد

 

سایز بندی انبر قفلی

سایز بندی بر حسب اینچ می باشد. و میزان طول انبر را نشان می دهد.

جنس بدنه

جنس بدنه آن بهتر است از آلیاژ کروم وانادیوم باشد چرا که این آلیاژ یک از بهترین و مقاوم ترین آلیاژها برای ساخت ابزارآلات دستی است.

بهترین انبر قفلی موجود در بازار

ممکن است در ظاهر معیارهای خرید ابزار دستی مثل انبر قفلی آنقدرها با اهمیت و مفصل نباشد. اما واقعیت آن است که در خرید هر نوع ابزاری باید دقت به خرج داد. کیفیت ساخت قطعات، پیشینه برند، ضمانت‌نامه، رعایت نکات ایمنی و همچنین قیمت از مهم‌ترین نکات خرید ابزار است

و در آخر اینکه…

در خرید ابزار دستی باید به طراحی وسیله توجه ویژه‌ای کرد. در این ابزار، کاربر به صورت مستقیم و بی‌واسطه با وسیله کلنجار می‌رود و در صورت طراحی نامناسب یا به خود آسیب می‌رساند یا وسیله را خراب می‌کند. اگر به دنبال خرید بهترین انبر قفلی ایرانی هستید، انبرهای ساخته شده توسط رونیکس انتخاب درستی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع انبر آلات  اینجا را کلیک کنید

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما هم اکنون آفلاین هستید